Przejdź do głównej treści

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Centrum SOLARIS

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Ruszyła budowa linii badawczej PHELIX

Ruszyła budowa linii badawczej PHELIX

Instalacja komory sekcji prostej pod undulator rozpoczęła budowę linii badawczej PHELIX.

Sam undulator, który będzie źródłem światła dla linii, zostanie dostarczony do SOLARIS i zainstalowany w pierścieniu akumulacyjnym w październiku br. Jesienią wybudowana zostanie również na hali eksperymentalnej ołowiana klatka (hutch), w której w przyszłości umieszczone zostaną pierwsze elementy optyczne linii. Klatka będzie chronić pracowników SOLARIS i naukowców przeprowadzających badania przed skutkami szkodliwego promieniowania elektromagnetycznego.

Kolejne planowane kroki to instalacja front-endu, czyli części linii znajdującej się w pierścieniu akumulacyjnym za źródłem (styczeń 2019), instalacja linii eksperymentalnej z optyką rentgenowską (luty-marzec 2019) oraz instalacja stacji końcowej (maj-czerwiec 2019).

Linia PHELIX będzie wykorzystywała miękkie promieniowanie rentgenowskie. Jej stacja badawcza umożliwi szeroki zakres badań spektroskopowych i absorpcyjnych, charakteryzujących się różną czułością powierzchniową. Oprócz zbierania standardowych wysokorozdzielczych widm, pozwoli np. na mapowanie struktury pasmowej w trzech wymiarach oraz na detekcję spinu elektronów w trzech wymiarach. Użytkownicy będą zatem mogli prowadzić badania nowych materiałów, cienkich warstw i wielowarstw, katalizatorów i biomateriałów, badania powierzchni materiałów litych, stanów powierzchniowych spolaryzowanych spinowo oraz zachodzących na powierzchni reakcji chemicznych.

Więcej informacji o infrastrukturze PHELIX można znaleźć w dziale Linie badawcze.

Polecamy również
Nabór wniosków na linie badawcze i mikroskop Cryo-EM już otwarty
Druga linia diagnostyczna
Delegacja z Chińskiej Akademii Nauk o współpracy z SOLARIS
Nowe linie w SOLARIS