Linia badawcza PHELIX - instalacja undulatora i budowa klatki ołowianej

Trwa budowa liniii badawczej PHELIX. W październiku 2018 r. zainstalowany został w pierścieniu akumulacyjnym undulator, czyli źródło promieniowania synchrotronowego dla linii. W listopadzie zakończyła się budowa klatki ołowianej, czyli hutcha.

Klatka ołowiana będzie chronić pracowników SOLARIS i naukowców przeprowadzających badania przed skutkami szkodliwego promieniowania elektromagnetycznego.

Kolejne etapy budowy linii PHELIX to instalacja front-endu, czyli części linii znajdującej się w pierścieniu akumulacyjnym za undulatorem (styczeń 2019), instalacja linii eksperymentalnej z optyką rentgenowską (luty-marzec 2019) oraz instalacja stacji końcowej (maj-czerwiec 2019).

Linia PHELIX będzie wykorzystywała miękkie promieniowanie rentgenowskie. Jej stacja badawcza umożliwi szeroki zakres badań spektroskopowych i absorpcyjnych, charakteryzujących się różną czułością powierzchniową. Oprócz zbierania standardowych wysokorozdzielczych widm, pozwoli np. na mapowanie struktury pasmowej w trzech wymiarach oraz na detekcję spinu elektronów w trzech wymiarach. Użytkownicy będą zatem mogli prowadzić badania nowych materiałów, cienkich warstw i wielowarstw, katalizatorów i biomateriałów, badania powierzchni materiałów litych, stanów powierzchniowych spolaryzowanych spinowo oraz zachodzących na powierzchni reakcji chemicznych.

Więcej informacji o infrastrukturze PHELIX można znaleźć w dziale Linie badawcze.

Prof. Paul Dumas i Ference Borondics gośćmi Centrum SOLARIS
Pierwsze widmo XAFS na linii SOLABS
Monochromator na linii SOLABS już zainstalowany!
Zapraszamy na międzynarodowe seminarium!