Przejdź do głównej treści

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Centrum SOLARIS

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Zapraszamy na Małopolską Noc Naukowców!

Zapraszamy na Małopolską Noc Naukowców!

W tym roku Noc Naukowców w Centrum SOLARIS to oprowadzenie po hali eksperymentalnej, możliwość poeksperymentowania w minilaboratoriach oraz unikatowa okazja poczucia się – dzięki technologii Virtual Reality – jak elektron pędzący w tunelach naszych akceleratorów. Zapraszamy do SOLARIS w piątek, 27 września. Rejestracja od środy 18 września.

Podczas spaceru po hali eksperymentalnej będzie można dowiedzieć się, co to jest i do czego służy synchrotron. Wizyta w SOLARIS pozwoli również zapoznać się z tym, jak funkcjonuje ośrodek i jacy specjaliści zapewniają prawidłowe działanie urządzeń badawczych.

Odwiedzający – dosłownie poruszając się wokół synchrotronu – będą mogli rozwiązywać zadania i przeprowadzić eksperymenty przygotowane przez pracowników SOLARIS. Lewitacja, malowanie światłem czy gotowanie wody w 20°C – to tylko niektóre doświadczenia, które wspólnie przeprowadzimy! Z kolei ubierając gogle VR będzie można odkryć najbardziej zaawansowane urządzenie badawcze w Polsce z ekscytującej i niedostępnej dotąd perspektywy. Dla najmłodszych przygotowaliśmy warsztaty naukowe, na których będą oni mogli uwolnić swoją kreatywność i rozbudzić ciekawość naukowca. „Tajemnice światła” wprowadzą młodych uczestników w tematykę światła jako zjawiska, przedmiotu badań, ale i narzędzia badawczego. Z pomocą eksperymentów dzieci poszukiwać będą odpowiedzi na tak fundamentalne pytania takie jak „co to jest światło?”. Dowiedzą się także, jak powstaje tęcza oraz jak kontrolować strumień światła.

W tym roku po raz pierwszy odwiedzający Centrum SOLARIS będą mogli zobaczyć unikalny, najnowszej generacji kriomikroskop elektronowy Titan Krio G3i. 

Program Małopolskiej Nocy Naukowców w Centrum SOLARIS

 • zwiedzanie + laboratoria + SYNCHROTRON VR (hala eksperymentalna)
  • 17.00 – 18.00  (100 osób)
  • 18.00 – 19.00  (100 osób)
  • 19.00 – 20.00  (100 osób)
 • warsztaty naukowe dla dzieci (sala konferencyjna)
  • 17.00-17.45 (5-8 lat, 25 osób)
  • 18.00-19.00 (9-12 lat, 30 osób).
Wstęp na wydarzenia możliwy będzie na podstawie biletu, otrzymanego po dokonaniu rejestracji.
Otwarcie rejestracji: środa, 18 września.
Polecamy również
Nabór wniosków na linie badawcze i mikroskop Cryo-EM już otwarty
Druga linia diagnostyczna
Delegacja z Chińskiej Akademii Nauk o współpracy z SOLARIS
Nowe linie w SOLARIS