Zapraszamy na Małopolską Noc Naukowców!

W tym roku Noc Naukowców w Centrum SOLARIS to oprowadzenie po hali eksperymentalnej, możliwość poeksperymentowania w minilaboratoriach oraz unikatowa okazja poczucia się – dzięki technologii Virtual Reality – jak elektron pędzący w tunelach naszych akceleratorów. Zapraszamy do SOLARIS w piątek, 27 września. Rejestracja od środy 18 września.

Podczas spaceru po hali eksperymentalnej będzie można dowiedzieć się, co to jest i do czego służy synchrotron. Wizyta w SOLARIS pozwoli również zapoznać się z tym, jak funkcjonuje ośrodek i jacy specjaliści zapewniają prawidłowe działanie urządzeń badawczych.

Odwiedzający – dosłownie poruszając się wokół synchrotronu – będą mogli rozwiązywać zadania i przeprowadzić eksperymenty przygotowane przez pracowników SOLARIS. Lewitacja, malowanie światłem czy gotowanie wody w 20°C – to tylko niektóre doświadczenia, które wspólnie przeprowadzimy! Z kolei ubierając gogle VR będzie można odkryć najbardziej zaawansowane urządzenie badawcze w Polsce z ekscytującej i niedostępnej dotąd perspektywy. Dla najmłodszych przygotowaliśmy warsztaty naukowe, na których będą oni mogli uwolnić swoją kreatywność i rozbudzić ciekawość naukowca. „Tajemnice światła” wprowadzą młodych uczestników w tematykę światła jako zjawiska, przedmiotu badań, ale i narzędzia badawczego. Z pomocą eksperymentów dzieci poszukiwać będą odpowiedzi na tak fundamentalne pytania takie jak „co to jest światło?”. Dowiedzą się także, jak powstaje tęcza oraz jak kontrolować strumień światła.

W tym roku po raz pierwszy odwiedzający Centrum SOLARIS będą mogli zobaczyć unikalny, najnowszej generacji kriomikroskop elektronowy Titan Krio G3i.

Program Małopolskiej Nocy Naukowców w Centrum SOLARIS

• zwiedzanie + laboratoria + SYNCHROTRON VR (hala eksperymentalna)
    • 17.00 – 18.00  (100 osób)
    • 18.00 – 19.00  (100 osób)
    • 19.00 – 20.00  (100 osób)
  • warsztaty naukowe dla dzieci (sala konferencyjna)
    • 17.00-17.45 (5-8 lat, 25 osób)
    • 18.00-19.00 (9-12 lat, 30 osób).
Wstęp na wydarzenia możliwy będzie na podstawie biletu, otrzymanego po dokonaniu rejestracji.
Otwarcie rejestracji: środa, 18 września.
Nabór wniosków na linie badawcze i mikroskop Cryo-EM już otwarty
Druga linia diagnostyczna
Delegacja z Chińskiej Akademii Nauk o współpracy z SOLARIS