Na linii SOLABS zarejestrowano widmo XAFS dla krawędzi absorpcji K siarki.

Na budowanej linii SOLABS właśnie udało się po raz pierwszy zarejestrować widmo XAFS dla krawędzi absorpcji K siarki.

Kolejny sukces na linii SOLABS

Linia SOLABS została specjalnie zaprojektowana do pomiarów XAS m.in. w zakresie rentgenowskim znanym, jako „tender energy range”, tj. na krawędziach absorpcji K pierwiastków, takich jak: P, S, Si, Al i Mg. Pomiary te, pomimo dużego zainteresowania wśród użytkowników, nie są jeszcze rozpowszechnione na innych synchrotronach. Oznacza to, że założenia teoretyczne, poczynione przy konstrukcji linii, które były zrobione, żeby wydzielić tę linie z pozostałych dostępnych na innych synchrotronach, potwierdziły się.
Linia SOLABS będzie wykorzystywana m. in. w:
  • materiałoznawstwie, fizyce i chemii (badania materiałów funkcjonalnych, zwłaszcza stopów, układów tlenkowych i katalizatorów, powłok, klejów itp.)
  • biomedycynie (badanie metaloprotein, badanie stabilności, wchłaniania i terapeutycznego mechanizmu działania leków nieorganicznych i bio-nieorganicznych itp.)
  • ochronie środowiska (np. specjacja pierwiastków toksycznych podczas bioakumulacji).
SOLARIS as a part of a joint PhD Programme in Biomedical Sciences
Prof. Paul Dumas i Ferenc Borondics gośćmi Centrum SOLARIS
Pierwsze widmo XAFS na linii SOLABS
Monochromator na linii SOLABS już zainstalowany!