Przejdź do głównej treści

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Centrum SOLARIS

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Wirtualny spacer po Centrum SOLARIS

Grafika symbolizująca link do wirtualnego spaceru

Tydzień Jakości Kształcenia w NCPS SOLARIS. Dołącz on-line!

Tydzień Jakości Kształcenia w NCPS SOLARIS. Dołącz on-line!

Tydzień Jakości Kształcenia (TJK) to wyjątkowe wydarzenie, organizowane w Uniwersytecie Jagiellońskim cyklicznie już od 2012 roku. Celem TJK jest tworzenie warunków sprzyjających zwiększaniu świadomości znaczenia działań projakościowych w Uniwersytecie Jagiellońskim, jak również dostrzeganiu różnorodnych czynników, które wpływają na ocenę jakości kształcenia w naszej Alma Mater. Tydzień Jakości Kształcenia to czas zintensyfikowanego, wspólnego działania wszystkich jednostek uczelni.
NCPS SOLARIS włącza się w organizację Tygodnia Jakości Kształcenia 2022 organizując wycieczkę po synchrotronie i kriomikroskopie.

Podczas wirtualnej wizyty w Synchrotronie SOLARIS będziecie mogli zajrzeć do serca jedynego tego typu akceleratora kołowego w Polsce. Nasi naukowcy wprowadzą Was w świat badań z użyciem promieniowania synchrotronowego oraz kriomikroskopii. Dzięki przygotowanemu dla Was filmowi, odwiedzicie największe laboratorium w tej części Europy i w czasie rzeczywistym zadacie pytania specjalistom, którzy na co dzień prowadzą badania na miarę Nobla naszych czasów.

Synchrotrony pozwalają zajrzeć w głąb materii i dokonać jej precyzyjnych analiz. Dzięki nim naukowcy mogą badać zarówno skład badanej substancji, jak i jej strukturę – światło synchrotronu może przenikać do wnętrza badanej materii. Może odwzorowywać z dowolną szczegółowością ukryte warstwy lub ich wybrane fragmenty bez uszkadzania tych położonych na zewnątrz. Promieniowanie synchrotronowe stymuluje również procesy zachodzące w materii – wywołuje zmiany w badanych obiektach. Synchrotrony otwierają zupełnie nowe możliwości badawcze. Dzięki nim można przeprowadzić analizy, które dotychczas dla badaczy były niedostępne. Synchrotrony pozwalają również uzyskać w krótszym czasie lepsze wyniki tych badań, które wcześniej były realizowane zwykłymi metodami. To obecnie najwszechstronniejsze urządzenia, jakimi dysponują nauki przyrodnicze i techniczne, takie jak: biologia, chemia, fizyka, inżynieria materiałowa, nanotechnologia, medycyna, farmakologia, geologia czy krystalografia.

Prowadzący: mgr inż. Tomasz Sobol, dr Tomasz Kołodziej (Narodowe Centrum Promieniowania Synchrotronowego SOLARIS)

Termin: 22 marca (wtorek), godz. 13:00-14:30

Miejsce: MS Teams - dołącz on-line na spotkanie MS Teams!

Polecamy również
Dwie naukowczynie z SOLARIS laureatkami grantu MINIATURA 6
Dwie naukowczynie z SOLARIS laureatkami grantu MINIATURA 6
Prof. Marcin Nowotny laureatem nagrody FNP
Prof. Marcin Nowotny laureatem nagrody FNP
Spotkanie plenarne LEAPS 2022
Spotkanie plenarne LEAPS 2022
Nowa orbita dla elektronów
Nowa orbita dla elektronów