Przejdź do głównej treści

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Centrum SOLARIS

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Wirtualny spacer po Centrum SOLARIS

Grafika symbolizująca link do wirtualnego spaceru

Warsztaty, pokazy, spotkania z naukowcami, czyli Małopolska Noc Naukowców w Centrum SOLARIS.

Warsztaty, pokazy, spotkania z naukowcami, czyli Małopolska Noc Naukowców w Centrum SOLARIS.

Serdecznie zapraszamy na kolejną edycję kultowego wydarzenia Małopolskiej Nocy Naukowców, która odbędzie się 29 września. W tym dniu, drzwi jedynego w Polsce synchrotronu zostaną szeroko otwarte dla zwiedzających. Poznajcie program, który dla Was przygotowaliśmy i odwiedźcie nas w ostatni piątek września.

29 września 2023 (piątek)

Warsztaty, pokazy, spotkania oko w oko z naukowcami pracującymi na co dzień na synchrotronie - to wszystko i więcej przewidziane jest w tegorocznym programie. Jeśli zawsze chcieliście zobaczyć synchrotron, zrozumieć jak działa, poznać ciekawostki związane z budową tej niesamowicie precyzyjnej maszyny, zapraszamy do nas! 

Rejestracja na wydarzenia rusza już 21 września, o godzinie 9:00 na stronie Małopolskiej Nocy Naukowców, dostępna po kliknięciu w aktywny link

Zapraszamy również bez rejestracji na spotkania z naukowcami i pokazy eksperymentów. 

Co to jest SYNCHROTRON? Odkryj największą infrastrukturę badawczą w kraju

Rodzaj: Oprowadzanie z przewodnikiem

Link do wydarzenia: wkrótce

Opis wydarzenia:  Czym jest synchrotron i dlaczego każdy Krakowianin powinien być dumny, że mamy go właśnie w naszym mieście? Czy światło synchrotronowe można wykorzystać do badań dzieł sztuki, paneli fotowoltaicznych, baterii, struktury wirusów,  czy szczątków kości? Jakie przełomowe badania są prowadzone w ośrodku?  Synchrotron jest wyjątkowym miejscem – małym słońcem na ziemi - gdzie elektrony rozpędzane do prędkości bliskiej prędkości światła krążą w ringu i emitują promieniowanie synchrotronowe. Do czego wykorzystuje się takie promieniowanie, jak skonstruowane jest działo elektronowe oraz budynek synchrotronu – o tym wszystkim opowiedzą nasi specjaliści. Odwiedź naszą halę eksperymentalną, zobacz największą w Polce maszynę do badań.

Grupa wiekowa: od 8 lat (zwiedzanie w grupach 20-osobowych)

Rejestracja: TAK 

Godziny: 16:00,16:30,17:00,17:30,18:00,18:30,19:00,19:30, 20:00, 20:30

Natura światła (warsztaty Pasażu Odkryć z Tarnowa)

Rodzaj: Pokazy, eksperymenty 

Link to wydarzenia wkrótce

Opis wydarzenia: Czy o świetle przekonywująco można mówić o innej porze, niż gdy jest ciemno? Natura światła to temat, który chcemy przybliżyć podczas naukowego pokazu w Małopolską Noc Naukowców 2023. Światło potocznie postrzegane jako promieniowanie widzialne stanie się punktem wyjścia do ukazania znacznie szerszego zakresu tego zjawiska. Opowiemy o ultrafiolecie i podczerwieni, o fotonach i fali elektromagnetycznej. Pokazy są zorganizowane przez Pasaż Okryć w Tarnowie

Grupa wiekowa: 8—11 lat, 12—15 lat, starsza młodzież 16+ i dorośli 

Rejestracja: TAK (grupy po 25 osób) 

Godziny: 17:00, 18:00, 19:00 

Mikrofale w fabryce światła: od mikrofalówki do synchrotronu

Rodzaj: Warsztaty naukowe

Link do wydarzenia: wkrótce.

Opis wydarzenia: Zapraszamy do naszej fabryki światła, aby dowiedzieć się więcej o urządzeniach dnia codziennego, takich jak mikrofalówka czy radio. Nasi specjaliści przedstawią kilka eksperymentów związanych z falami radiowymi (w tym mikrofalami) oraz wytłumaczą zasadę ich działania. Plazma w mikrofali, cewka Tesli czy polaryzacja fali radiowej – po tych zajęciach takie pojęcia nie będą wam już obce. Warsztaty odbędą się w małych grupach tak, aby każdy mógł dotknąć lub samemu wykonać doświadczenie. Dla najbardziej zaangażowanych przewidziane są nagrody.

Grupa wiekowa: 12 - 15 lat, starsza młodzież 16+ i dorośli 

Rejestracja: TAK (grupy po 25 osób) 

Godziny: 17:30, 18:30, 19:30

Oko w oko z nauką na synchrotronie

Rodzaj: Pokazy, eksperymenty z naukowcami

Opis wydarzenia: Chcesz zobaczyć jak przygotowujemy próbki do kriomikroskopu, a może zmierzyć swój wzrost z dokładnością do nanometrów? Albo zobaczyć kryształ zbudowany z białka? Zapraszamy na pokazy eksperymentów naukowych w otoczeniu synchrotronu. Naukowcy na co dzień pracujący na synchrotronie przygotowali szereg fascynujących eksperymentów, pozwalających lepiej zrozumieć podstawy działania i zastosowania urządzenia przyspieszającego cząsteczki (akceleratora). Będzie można podglądnąć i porozmawiać o tornadzie wodnym, lewitacji, polu magnetycznym, a także zmierzyć próbkę laserowym mikroskopem. Na wydarzenie nie trzeba się rejestrować. Zapraszamy w każdym wieku!

Grupa wiekowa: bez ograniczeń

Rejestracja: nie wymagana

Godziny: od 16:30 do 21:00