Wirtualny spacer po Centrum SOLARIS

Grafika symbolizująca link do wirtualnego spaceru

20. rocznica powstania konsorcjum Lingtsources.org

20.05.2024
Lightsources.org jest domem dla globalnej społeczności źródeł światła. Utworzona w 2004 r. międzynarodowa grupa osób zajmujących się komunikacją naukową w zakresie źródeł światła opracowała stronę lightsources.org jako pojedynczą platformę wiadomości, wydarzeń, możliwości kariery, aplikacji o czas badawczy i innych istotnych, aktualnych i interesujących informacji dla każdego, kto pasjonuje się światowymi źródłami światła: "Jeden głos dla najjaśniejszej nauki".
Festiwal Nauki i Sztuki w Krakowie 2024

17.05.2024
Festiwal Nauki i Sztuki po pięciu latach nieobecności wraca do Krakowa. Od 16 do 18 maja kampusy krakowskich uczelni w tym obiekt synchrotronu SOLARIS otworzyły się dla wszystkich, którzy chcieli przekonać się o zasadności hasła „Kraków miastem nauki i sztuki”, które towarzyszyło 20. edycji wydarzenia. Było to możliwe dzięki zmianie lokalizacji festiwalu, który z przestrzeni Rynku Głównego przeniósł się do naukowych siedzib partnerów akcji.
Zwierciadła rentgenowskie od Swiss Light Source

16.05.2024
Synchrotron Swiss Light Source (SLS) w ośrodku Paul Scherrer Institute z Villigen w Szwajcarii przeprowadza upgrade do ultrajasnego źródła SLS2.0. Jedną z konsekwencji jest koniecznośćwymiany elementów optycznych na niektórych liniach badawczych. W ramach współpracy między ośrodkami, SLS zdecydował się przekazać trzy demontowane zwierciadła rentgenowskie dla Centrum SOLARIS.
Konsul Francji z wizytą w SOLARIS

15.05.2024
Gościem Centrum SOLARIS był Cedric Peltier, Konsul Generalny Francji w Krakowie. Pani Claudine Kieda, kierowniczka grupy badawczej w Wojskowym Instytucie Medycznym, Dyrektor SOLARIS i Konsul Francji rozmawiali na temat zawiązania współpracy polsko-francuskiej na rzecz relacji z przedstawicielami przemysłu.
Infrared Nanoscopy Workshop w Centrum SOLARIS

26.04.2024
Naukowcy z linii badawczej CIRI z Centrum SOLARIS wraz z Attocube system AG oraz firmą COMEF byli organizatorami konferencji Infrared Nanoscopy Workshop on Biological and Polymer Nanomaterials, która odbywa się w dniach 24-26 kwietnia 2024 r. w Centrum Solaris oraz w Sali Audytoryjnej Jagiellońskiego Centrum Innowacji. Wydarzenie, które odbyło się w formie stacjonarnej zgromadziło przeszło stu uczestników, którzy mieli możliwość wzięcia udziału w sesji wykładowej, porterowej oraz warsztatowej.