Centrum SOLARIS Najlepszym Przedsięwzięciem Roku 2015

25.01.2018
Stowarzyszenie Gmin i Powiatów Małopolski przyznało Uniwersytetowi Jagiellońskiemu tytuł Lidera Małopolski 2015 - za budowę Narodowego Centrum Promieniowania Synchrotronowego SOLARIS. Tym samym Centrum SOLARIS zostało Najlepszym Przedsięwzięciem Roku w Małopolsce.

Polska pełnoprawnym członkiem CERIC-ERIC

22.02.2018
1 marca 2016 r. po długich staraniach Polska stała się pełnoprawnym członkiem CERIC-ERIC: konsorcjum skupiającego wyspecjalizowane laboratoria z czołowych ośrodków badawczych Europy Środkowej. W tym elitarnym gronie nasz kraj będzie reprezentować Narodowe Centrum Promieniowania Synchrotronowego SOLARIS.

Trzecia linia badawcza w synchrotronie SOLARIS

22.02.2018
Do synchrotronu SOLARIS dotarły komponenty trzeciej linii badawczej. Linia działała dotychczas w ośrodku badawczym MaxLab w Lund (Szwecja). Została zdemontowana i przetransportowana do Krakowa przez członków zespołu SOLARIS oraz przedstawicieli kilku innych polskich ośrodków naukowych.

Stacja pomiarowa XAS w SOLARIS

22.02.2018
W grudniu 2015 r. zespół SOLARIS zakończył proces instalacji drugiej stacji badawczej na linii eksperymentalnej PEEM/XAS.

Zakończył się kolejny etap rozruchu synchrotronu

25.01.2018
W listopadzie 2015 r. po żmudnych optymalizacjach parametrów pierścienia akumulacyjnego synchrotron SOLARIS zaczął operować przy nominalnej optyce.