Przejdź do głównej treści

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Centrum SOLARIS

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Wirtualny spacer po Centrum SOLARIS

Grafika symbolizująca link do wirtualnego spaceru

Aktualności

Spotkanie plenarne LEAPS 2022

Spotkanie plenarne LEAPS 2022

02.11.2022
Reprezentacja pracowników SOLARIS wzięła udział w tegorocznym spotkaniu plenarnym LEAPS, które odbyło się w Villigen, w Szwajcarii. Głównym celem spotkania było omówienie proponowanej strategii dla akceleratorowych ośrodków fotonowych (ESAP). Na tle obecnego kryzysu energetycznego przedstawiono wizję nowoczesnych źródeł światła opartych na akceleratorach, które odpowiadają na obecne i przyszłe wyzwania społeczne i naukowe.
Nowa orbita dla elektronów

Nowa orbita dla elektronów

28.10.2022
Oszczędności na energii oraz rozwiązanie problemu z korekcją orbity wiązki - to wyniki niedawnej optymalizacji przeprowadzonej w ramach projektu zainicjowanego przez doktora Romana Panasia z działu akceleratorów. Problemy z korekcją wynikały z nieoptymalnego wyznaczenia złotej orbity, polegającej na precyzyjnym określeniu elektrycznych środków monitorów pozycji wiązki. Okazało się, że magnesy korekcyjne ulegały okresowej saturacji, co uniemożliwiało utrzymanie prawidłowej orbity. Optymalizacja orbity wiązki była niezbędna, gdyż pośrednio wpływa ona na jakość i moc światła synchrotronowego. Wypracowanie i wdrożenie nowych algorytmów pozycjonowania wiązki zajęło około 2 miesiące.
Trzecie z cyklu spotkań SOLARIS Industry Day już za nami!

Trzecie z cyklu spotkań SOLARIS Industry Day już za nami!

25.10.2022
13 października 2022 na terenie Centrum SOLARIS odbyło się trzecie z serii spotkań dedykowanych użytkownikom ze świata przemysłu. Tym razem spotkanie było współorganizowane z firmą Deloitte, międzynarodową siecią spółek handlowych świadczących usługi doradcze i audytorskie.
Szkoła letnia SYLINDA

Szkoła letnia SYLINDA

01.12.2022
W dniach 17-21 października na terenie synchrotronu ALBA odbyła się pierwsza letnia szkoła skierowana wokół zarządzania w nauce zorganizowana w ramach projektu Sylinda. Szkoła koncentrowała się na współpracy instytucji naukowych z przemysłem, komunikacji oraz szeroko pojętym zarządzaniem w nauce. Oprócz wykładów, odbyły się również warsztaty prowadzone przez czołowych ekspertów ze środowiska akademickiego i przemysłowego. Uczestnicy zdobyli również praktyczne doświadczenie w prowadzeniu praktyk przemysłowych z wykorzystaniem promieniowania synchrotronowego w synchrotronie ALBA.
Kolejna edycja Małopolskiej Nocy Naukowców już za nami!

Kolejna edycja Małopolskiej Nocy Naukowców już za nami!

05.10.2022
Tegoroczna edycja Nocy Naukowców w Synchrotronie SOLARIS cieszyła się wyjątkowym zainteresowaniem. Odwiedziło nas rekordowa liczba ponad 500 osób. Odwiedzający mogli uczestniczyć w wycieczce z przewodnikiem, pokazach i warsztatach naukowych dla dzieci i młodzieży oraz spotkać się z naszymi naukowcami i przeprowadzić ciekawe eksperymenty z różnych dziedzin.