The summer school organized by the Sylinda project is about to start soon.

Nabór wniosków przez CERIC-ERIC otwarty!

04.09.2022
Ponownie zachęcamy naszych użytkowników do składania wniosków o dostęp do infrastruktury badawczej w Centrum SOLARIS przez CERI-ERIC. Nabór jest otwarty do 30-stego września.
SOLARIS łączy siły z MCN Cogiteon i angażuje się w popularyzację nauki

05.08.2022
Centrum SOLARIS rozpoczyna współpracę z Małopolskim Centrum Nauki Cogiteon, mającą na celu przybliżenie młodszym i starszym fascynującego świata nauki. Pierwsze wspólne działania będzie można obejrzeć podczas tegorocznej Małopolskiej Nocy Naukowców. Długofalowa współpraca obejmuje m.in. konsultacje nowo powstającego Laboratorium Cząstek i Pracowni Innowacji.
Mikrospektroskopia w podczerwieni FT-IR dostępna dla pierwszych użytkowników

08.07.2022
Mikroskop FT-IR Hyperion 3000 został uzupełniony o ostatni element, detektor matrycowy Focal Plane Array (128x128 pikseli) i jest już dostępny do pomiarów testowych dla użytkowników. Mikroskop docelowo po podpięciu pod wiązkę synchrotronową będzie stanowił jedną z dwóch stacji końcowych linii CIRI. Zachęcamy przyszłych użytkowników do kontaktu z zespołem linii w celu przeprowadzenia pomiarów testowych.
Ceremonia otwarcia nowej linii ASTRA (SOLABS)

04.07.2022
29 czerwca 2022 odbyła się oficjalna ceremonia otwarcia linii ASTRA (dawniej SOLABS), linii dedykowanej pomiarom z użyciem absorpcyjnej spektroskopii rentgenowskiej (XAS) w zakresie energii 1 keV do 15 keV. W uroczystości uczestniczyło wielu znakomitych gości wraz z międzynarodowym zespołem zaangażowanym w powstanie linii.