International conference on Free Electrons Laser Applications in Infrared and THz Studies of New States of Matter - TERFEL

13.06.2022
Grupa Wyszehradzka odwiedziła Centrum SOLARIS

08.06.2022
Razem silniejsi – spotkanie zamykające Grupy Wyszehradzkiej otwiera nowe perspektywy współpracy między ELI Beamlines a obiektami użytkowników SOLARIS.
Drugie spotkanie z cyklu SOLARIS Industry Day już za nami!

02.06.2022
W pierwszych dniach czerwca Centrum SOLARIS wraz ze Śląskim Klastrem NANO Fundacją Wspierania Nanonauk i Nanotechnologii NANONET zorganizowało drugie spotkanie z cyklu "SOLARIS Industry Day". Po raz kolejny gościliśmy użytkowników ze świata przemysłu. Tym razem spotkanie było skupione na omówieniu możliwości prowadzenia prac badawczo-rozwojowych oraz rozwojowi innowacji w branży zaawansowanych materiałów i nanotechnologii z wykorzystaniem promieniowania synchrotronowego.
Rozpoczęliśmy rozbudowę hali eksperymentalnej

27.05.2022
Na terenie otaczającym synchrotron pojawiły się koparki i wywrotki. Z wolna tworzone jest także zaplecze placu budowy. Ruszyła od dawna planowana rozbudowa hali eksperymentalnej. Powiększenie ośrodka jest niezbędne, aby zmieścić nową infrastrukturę badawczą i poszerzyć możliwości NCPS Solaris o kolejne kluczowe dla polskich naukowców techniki pomiarowe.
Pierwsze światło na linii PolyX!

25.05.2022
W tym tygodniu na linii badawczej PolyX po raz pierwszy uzyskano wiązkę twardego promieniowania rentgenowskiego. Jest to kamień milowy w konstrukcji tej linii, której oddanie do użytkowania planowane jest na 2023 r.