Wirtualny spacer po Centrum SOLARIS

Grafika symbolizująca link do wirtualnego spaceru

Jasno, jaśniej, coraz jaśniej

22.02.2018
9 czerwca 2016 r., czyli rok po pierwszym uruchomieniu synchrotronu, po raz pierwszy zespół SOLARIS osiągnął w pierścieniu akumulacyjnym prąd wiązki powyżej 400 mA przy pełnej energii 1,5 GeV.
Czwarta linia synchrotronu SOLARIS

09.04.2022
W maju 2016 r. Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego przyznało Centrum SOLARIS dotację na budowę linii badawczej spektroskopii miękkiego promieniowania rentgenowskiego PHELIX.
Pierwsze fotoemisyjne widma na linii UARPES

09.04.2022
W maju 2016 r. zespół SOLARIS, wspierany przez specjalistów z Akademii Górniczo-Hutniczej, Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz firmy Prevac, otrzymał pierwsze fotoemisyjne widma na linii UARPES.
Pierwsze światło z undulatora UARPES

09.04.2022
W maju 2016 r. prace zmierzające do uruchomienia linii badawczej UARPES przyniosły efekt: zespół SOLARIS zaobserwował pierwsze "światło" ze zmiennie polaryzującego undulatora (typu Apple II) na pozycji próbki w stacji pomiarowej. To bardzo ważny krok na drodze ku udostępnieniu aparatury naukowcom.
Centrum SOLARIS Najlepszym Przedsięwzięciem Roku 2015

25.01.2018
Stowarzyszenie Gmin i Powiatów Małopolski przyznało Uniwersytetowi Jagiellońskiemu tytuł Lidera Małopolski 2015 - za budowę Narodowego Centrum Promieniowania Synchrotronowego SOLARIS. Tym samym Centrum SOLARIS zostało Najlepszym Przedsięwzięciem Roku w Małopolsce.