Wirtualny spacer po Centrum SOLARIS

Grafika symbolizująca link do wirtualnego spaceru

Light for Ukraine – konferencja nastawiona na infrastrukturę badawczą

24.01.2024
Narodowe Centrum Promieniowania Synchrotronowego SOLARIS było gospodarzem kolejnego międzynarodowego spotkania z ukraińskim środowiskiem naukowym, pn. „Light for Ukraine”. Konferencja wyznaczyła kierunki europejsko-ukraińskich działań ukierunkowanych na wsparcie inicjatyw wykorzystujących promieniowanie synchrotronowe.
Usuwanie uranu i toru z roztworów wodnych

17.01.2024
Linię badawczą ASTRA odwiedzała grupa naukowców z Lublina: dr hab. Agnieszka Gładysz-Płaska i prof. dr hab. Marek Majdan z Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej oraz dr Ewelina Grabias-Blicharz i student Bartosz Płaska z Uniwersytetu Medycznego w celu przeprowadzenia bardzo ciekawych badań związanych z usuwaniem uranu i toru z roztworów wodnych na funkcjonalizowanych materiałach krzemionkowych. Eksperymenty dotyczyły próbek krzemionki i zeolitu X obsadzonych jonami fosforu a także nieradioaktywnymi formami uranu bądź toru (CH3COO)2UO2·2H2O oraz Th(NO3)4·6H2O zakupione w Polsce w ChMES SA. Pomiary prowadzone były przy współpracy i ogromnym zaangażowaniu dr Alexeya Maximenko, który wspierał ich swoją fachową wiedzą i radą.
Podsumowanie 2023 roku

31.01.2024
W roku 2023 Narodowe Centrum Promieniowania Synchrotronowego SOLARIS kontynuowało dynamiczny rozwój, uzupełniając światowy katalog publikacji naukowych i rozbudowując nowe linie eksperymentalne. Znaczące postępy w technologii, współpraca z międzynarodowymi partnerami oraz liczne projekty badawcze uczyniły SOLARIS centralnym ośrodkiem dla europejskiej społeczności naukowej. Oto zwięzłe podsumowanie najważniejszych wydarzeń i osiągnięć, które wyróżniły działalność Centrum w mijającym roku.
Spotkanie Rady Dyrektorów Konsorcjum CERIC-ERIC w Centrum SOLARIS

09.01.2024
W dniach 19-20 grudnia 2023 r. odbyło się spotkanie dyrektorów infrastruktur badawczych należących do konsorcjum CERIC-ERIC. Miejscem spotkania było Narodowe Centrum Promieniowania Synchrotronowego SOLARIS. CERIC-ERIC to Konsorcjum na rzecz Środkowoeuropejskiej Infrastruktury Badawczej, które oferuje otwarty dostęp do zaawansowanych multidyscyplinarnych laboratoriów badawczych. Umożliwia naukowcom z Europy Środkowej korzystanie z zasobów badawczych na najwyższym poziomie, promując jednocześnie współpracę międzynarodową i innowacyjne projekty badawcze.
Czwarty numer SOLARIS NEWS

04.01.2024