Parametry budynku

Synchrotron SOLARIS znajduje się na terenie III Kampusu Uniwersytetu Jagiellońskiego, tuż za budynkiem Biblioteki Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II.


GŁÓWNE PARAMETRY BUDYNKU:

Powierzchnia budynku ogółem wynosi blisko 8000 m2. Powierzchnia hali wraz z ringiem to ok. 3000m2. Natomiast pozostała część to powierzchnia, na której znajdą się laboratoria, część biurowo-konferencyjna oraz socjalna. 

  • Wysokość całego budynku:  19,7 m
  • Wysokość budynku nad powierzchnią ziemi: 12,5 m
  • Hala znajduje się głębokości:  3,2 m poniżej poziomu terenu
  • Liniak: długość ok. 110 m, szerokość: 4,15 m
  • Tunel technologiczny:  długość ok. 110 m, szerokość 5,20 m.
  • Tunel liniaka oraz tunel technologiczny położony jest na głębokości: 7,7 m poniżej poziomu terenu.

Zabezpieczenia: 

Z uwagi na specyfikę badań wykonywanych na synchrotronie budynek został odpowiednio zabezpieczony przed drganiami. Część konstrukcji budynku mieszcząca urządzenia synchrotronu jest oddzielona (oddylatowana) izolacją przeciwdrganiową poziomą i pionową. Dzięki tej dylatacji drgania powodowane np. przez transport samochodowy lub tramwajowy nie zostaną przeniesione na elementy synchrotronu.

Ważną kwestią w trakcie konstrukcji tego budynku było również zapewnienie ochrony przed promieniowaniem. Ściana, która rozdziela tunel liniaka od tunelu technologicznego oraz ściany końcowych stacji badawczych wykonane są z ciężkiego betonu barytowego, którego gęstość jest 1,5 razy większa niż zwykłego betonu, przez co skutecznie chroni przed promieniowaniem. 

Budynek został oficjalnie odebrany w maju 2014 roku.

Zobacz zdjęcia z instalacji synchrotronu.

Zobacz również

Etapy budowy Solaris

Galeria zdjęć
Poszczególne etapy budowy.

Wizualizacje

Wybrane grafiki
Wizualizacje budynku oraz urządzenia