
Widok zawartości stron
Cryo-EM
Widok zawartości stron
Widok zawartości stron
Widok zawartości stron
Specyfikacje techniczne mikroskopów i zasady dostępu
Krajowe Centrum Kriomikroskopii Elektronowej w SOLARIS dysponuje obecnie dwoma najnowszej generacji kriomikroskopami- Titan Krios oraz Glacios o najwyższych parametrach pomiarowych.
Titan Krios G3i
(Cryo-Transmission Electron Microscope)
- Napięcie przyspieszające 300 kV / Elastyczne napięcie przyspieszające: 80 - 300 kV.
- Dane pozwalające na trójwymiarową rekonstrukcję z rozdzielczością ~2 Å
- W pełni zautomatyzowany, zapewniający zawsze optymalne warunki doświadczalne
- Kompatybilność urządzenia pozwala na wolny od zanieczyszczeń transfer próbek między urządzeniami (Krios i Glacios)
- Obiektywy o stałej mocy zapewniają redukcję dryfu termicznego, a zniekształcenia liniowe są minimalizowane do <1%
- Wysoka wydajność pomiarów do 12 próbek w klastrze, tworzenie atlasów poglądowych
- Posiada jednoosiowy uchwyt do krio-tomografii
- Wyposażony między innymi w trzy kamery: 16-bitową kamerę typu CMOS o rozdzielczości większej lub równej 14 MP oraz dwie kamery do bezpośredniej detekcji elektronów o rozdzielczości większej lub równej 14 MP (Gatan K3, Thermofisher Scientific Falcon3)
- Filtr energii elektronów Gatan GIF BioQuantum
Glacios
(Data collection & sample screening Cryo-Transmission Electron Microscope)
Zakup mikroskopu wraz z infrastrukturą IT sfinansowany został ze środków Unii Europejskiej w ramach Działania 4.2 Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój 2014-2020
- Napięcie przyspieszające 200 kV / Elastyczne napięcie przyspieszające: 80 - 200 kV.
- Dane pozwalają na rekonstrukcję o rozdzielczości >2.2 Å
- Wyposażony między innymi w dwie kamery: 16-bitową kamerę typu CMOS o rozdzielczości większej lub równej 14 MP oraz kamerę bezpośredniej detekcji elektronów o rozdzielczości większej lub równej 14 MP (Thermofisher Scientific Falcon4).
Zasady dostępu do mikroskopów
Glacios
Centrum będzie udostępniać mikroskop Glacios wyłącznie odpłatnie, jednak w części adresowanej do środowiska naukowego zastosowane zostaną preferencyjne stawki. W przypadku, gdy liczba projektów badawczych zgłaszanych przez środowisko naukowe przekroczy wydajność infrastruktury, planowane jest włączenie procedury oceny merytorycznej zgłaszanych pomysłów.
Dostęp do infrastruktury w części gospodarczej odbywa się na zasadach komercyjnych, a cena usług jest ustalana na postawie analizy konkurencji z uwzględnieniem takich czynników, jak jakość posiadanej infrastruktury oraz doświadczenie i kwalifikacje kadry. Dostęp jest realizowany według kolejności zgłoszeń, a w przypadku dużego zainteresowania z preselekcją wniosków na podstawie kryteriów merytorycznych.
W celu uzyskania dodatkowych informacji na temat dostępu i cen prosimy o kontakt z dr Piotrem Ciochoniem (Industry Liaison Officer) pod adresem industry.solaris@uj.edu.pl.
Informacje na temat możliwości przeprowadzenia eksperymentu można uzyskać od dr Michała Rawskiego (operatora mikroskopu) pod adresem michal.rawski@uj.edu.pl.
Titan Krios
Aby skorzystać z mikroskopu Titan Krios należy, podobnie jak w przypadku linii badawczych na synchrotronie, złożyć wniosek o czas badawczy w języku angielskim poprzez System Obsługi Użytkowników DUO (https://duo.synchrotron.pl/) lub poprzez stronę konsorcjum CERIC-ERIC (https://www.ceric-eric.eu/users/login-to-vuo/).