
Widok zawartości stron
Centrum SOLARIS
Widok zawartości stron
Widok zawartości stron
Strukturalne podstawy rozpoznawania końca transpozonu wyjaśniają centralne cechy systemów transpozycyjnych Tn7

Transpozazy to białka kluczowe dla mobilności transpozonów - elementów genetycznych, które mogą przemieszczać się w obrębie genomów. U prokariotów proces ten może prowadzić do horyzontalnego transferu genów wirulencji, przyczyniając się do powstawania nowych superbakterii. Użytkownicy centrum SOLARIS rozwiązali 2,7 Å strukturę cryo-EM transpozazy TnsB z transpozonu Tn7 oddziałującej z dwuniciowym fragmentem DNA imitującym prawy koniec transpozonu.
Struktura rozwiązana przez zespół naukowców z Międzynarodowego Instytutu Biologii Molekularnej i Komórkowej w Warszawie pokazuje, że TnsB wiąże DNA z preferencją sekwencji a nie ze ścisłą specyficznością, oraz że tworzenie macierzy cząsteczek TnsB przekształca tę preferencję w specyficzne rozpoznanie końca transpozonu.
Kriomikroskopia elektronowa w badaniach nad transpozonami
Naukowcy wykorzystali technikę kriomikroskopii elektronowej (cryo-EM) do analizy kompleksów transpozazy TnsB z transpozonu Tn7 z E. coli z dwuniciowymi substratami DNA. W przypadku jednego z substratów, który zawierał trzy miejsca wiążące odpowiadające prawemu końcowi transpozonu, zaobserwowano tworzenie się długich filamentów, które wykorzystano do rozwiązania struktury cryo-EM kompleksu TnsB-DNA (Rysunek 1A, B).
W opublikowanej strukturze domeny cząsteczek TnsB oddziałują z powtarzającymi się miejscami wiązania jak poprzeplatane ze sobą kuleczki na sznurku. Domeny wiążące DNA tworzą tylko kilka specyficznych kontaktów z zasadami azotowymi, co prowadzi do preferencji , a nie ścisłej specyficzności rozpoznawania sekwencji DNA. Tworzenie macierzy cząsteczek TnsB, regulowane przez nakładanie się miejsc wiążących TnsB w prawym końcu elementu Tn7, przekształca tę preferencję w specyficzne rozpoznawanie końca transpozonu. W oparciu o powyższą strukturę naukowcy zaproponowali model przenoszenia nici DNA, w którym końcowa cząsteczka TnsB jest tak przeorganizowana, że jej domena katalityczna znajduje się w pozycji sprzyjającej transpozycji (rysunek 1C).
Rys.1. Struktura kompleksu TnsB-DNA.
Nowej generacji narzędzia do edycji
Niektóre niedawno opisane transpozony z szerokiej rodziny Tn7 zawierają zakodowane w elementach systemy CRISPR-Cas, które do wstawienia w docelowe miejsce wykorzystują fragment nici RNA. Wszystkie te systemy kodują transpozazy podobne do TnsB i – ze względu na łatwość programowania miejsca transpozycji - mogą w przyszłości stać się nowej generacji narzędziami do edycji genomów. Nasze analizy strukturalne i biochemiczne transpozazy TnsB oraz zaproponowany model przenoszenia nici DNA zapewniają mechanistyczne zrozumienie, w jaki sposób cząsteczki TnsB mogą interpretować subtelne różnice w sekwencji i położeniu miejsc wiążących i wyjaśniają centralne cechy systemów transpozycji Tn7.
Link do całej publikacji:
Autor: Mariusz Czarnocki-Cieciura