Przejdź do głównej treści

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Centrum SOLARIS

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Lista publikacji naukowych

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Badania nad strukturą ludzkiego receptora zimna TRPM8

Badania nad strukturą ludzkiego receptora zimna TRPM8

Naukowcy z Laboratorium Struktury Białka w Międzynarodowym Instytucie Biologii Molekularnej i Komórkowej w Warszawie pod kierownictwem prof. Marcina Nowotnego wykorzystali mikroskop elektronowy KRIOS zlokalizowany w Narodowym Centrum Promieniowania Synchrotronowego SOLARIS do zbadania ludzkiego białka TRPM8.

 

 

Otrzymana przez nich struktura umożliwi lepsze zrozumienie mechanizmu wiązania związków chemicznych wpływających na aktywność tego kanału jonowego oraz ułatwi zaprojektowanie nowych leków w terapii chorób powiązanych z tym białkiem, takich jak bóle neuropatyczne, zespół jelita drażliwego, dysfagia przedprzełykowa, przewlekły kaszel, czy nadciśnienie tętnicze. Jako przykład, we współpracy z naukowcami z Włoch pod kierownictwem dr Carmine Talarico z Dompé Farmaceutici SpA, stworzyli oni model wiązania białka TRPM8 z icyliną – związkiem wykazującym 200-krotnie silniejszą aktywację kanału TRPM8 niż mentol. 

Za percepcję bodźców zewnętrznych odpowiadają receptory znajdujące się w zakończeniach nerwowych w naszej skórze. Należą do nich białka z rodziny TRP (ang. Transient Receptor Potential), które tworzą kanały jonowe – porowate struktury umożliwiające kontrolowany przepływ jonów przez błonę komórkową. Otwarcie takich kanałów powoduje depolaryzację błony, co prowadzi do powstania impulsu nerwowego niosącego informację o wykrytym bodźcu. Za odczuwanie zimna odpowiadają receptory TRPM8. Co ciekawe, mogą one być również pobudzane przez niektóre związki chemiczne, na przykład mentol (alkohol z grupy terpenów występujący w mięcie). Pobudzenie tych termoreceptorów jest również powiązane z percepcją bólu a wysycenie ich działania poprzez dłuższą ekspozycję na zimno lub mentol to znane metody na  zmniejszenie odczucia bólu. Dokładne zrozumienie działania tych receptorów ma więc ogromne znaczenie. Za badania nad molekularnymi mechanizmami odczuwania bólu, w tym właśnie nad kanałami TRPM8, Nagrodę Nobla w dziedzinie fizjologii i medycyny w 2021 otrzymali David Julius i Ardem Patapoutian.

Rysunek 1. Struktura ludzkiego receptora zimna TRPM8

Rysunek 1.  Struktura ludzkiego receptora zimna TRPM8

 

Autor: Mariusz Czarnocki-Cieciura


Link do publikacji: S. Palchevskyi, M. Czarnocki-Cieciura, G. Vistoli, S. Gervasoni, E. Nowak, A. R. Beccari, M. Nowotny, C. Talarico, Structure of human TRPM8 channel, Communications Biology, 6(1), 1065(2023) doi: 10.1038/s42003-023-05425-6

Polecamy również
Związek struktury szkieletów poliuretanów z właściwościami strukturalnymi i nadprzewodzącymi pianek Y-123

Związek struktury szkieletów poliuretanów z właściwościami strukturalnymi i nadprzewodzącymi pianek Y-123

Wpływ implantacji jonów Ne<sup>+</sup> 250 keV na parametry krytyczne kompozytowych taśm 2G HTS

Wpływ implantacji jonów Ne+ 250 keV na parametry krytyczne kompozytowych taśm 2G HTS

Szczególna rola magnetycznych jonów Ni w strukturze elektronowej

Szczególna rola magnetycznych jonów Ni w strukturze elektronowej

Hercynit (FeAl<sub>2</sub>2O<sub>4</sub>) - tajemniczy spinel ogniotrwały poznany !

Hercynit (FeAl22O4) - tajemniczy spinel ogniotrwały poznany !