Coraz większe zainteresowanie liniami synchrotronu – podsumowanie szóstego naboru

W szóstym naborze do Centrum SOLARIS wpłynęły 63 wnioski o czas badawczy, które złożyli naukowcy zarówno z Polski jak i zagranicy. 34 grupy aplikowały o czas na trzech liniach badawczych synchrotronu, natomiast na kriomikroskop wpłynęło 29 wniosków.

Największą popularnością w tym naborze cieszyła się linia PEEM/XAS - aż 19 aplikacji. Na linię UARPES złożono 9 wniosków, natomiast na uruchomioną niedawno linię PHELIX wpłynęło już 6 zgłoszeń.

Większość, to wnioski z polskich uczelni i instytucji badawczych, natomiast aż 15 z nich pochodzi głównie z europejskich ośrodków naukowych m.in.: takich jak: Sorbonne Université, Saint Petersburg State University, Helmholtz Zentrum Berlin, University of Tartu, Paul Scherrer Institute, University of Linz, Karlstad University czy Vinca Institute for Nuclear Sciences Serbia oraz wielu innych.

To dość duży wzrost zagranicznych aplikacji w porównaniu z poprzednimi latami. Cieszymy się, że Użytkownicy nam zaufali pomimo pandemicznej sytuacji, związanej z niepewnością przemieszczania się komunikacją lotniczą – zauważa Alicja Górkiewicz – kierownik Biura Obsługi Użytkownika w Centrum SOLARIS.

Planowane eksperymenty na liniach badawczych zakwalifikowane zostały do następujących dziedzin nauki: fizyka, nauka o materiałach, chemia, nauki o życiu i biotechnologia, inżynieria i technologia. Natomiast badania na mikroskopie Cryo-EM to przede wszystkim biologia oraz chemia.

Wszystkie aplikacje zostaną teraz ocenione pod względem technicznym (czy zaplanowane eksperymenty mogą być przeprowadzone przy wykorzystaniu dostępnej infrastruktury) oraz pod względem bezpieczeństwa zadeklarowanych próbek. Decydująca będzie ocena merytoryczna, obejmująca takie kryteria jak nowatorski zakres badań, sprecyzowane hipotezy naukowe, jasno określona metodologia i wcześniejsze osiągnięcia naukowe wnioskujących. Ocena merytoryczna zostanie przeprowadzona przez międzynarodową komisję.

Eksperymenty z tego naboru będą realizowane od marca 2021 r.

oprac. E.Król

Międzynarodowe Sympozjum SYLINDA w Centrum SOLARIS

Zastosowanie nanospektroskopii w podczerwieni - otwarta rejestracja na warsztaty

Wiosenny nabór wniosków o czas badawczy już otwarty.