Odznaka honorowa „Za zasługi dla wynalazczości” dla naszego Użytkownika

Odznaka honorowa  „Za zasługi dla wynalazczości” dla naszego Użytkownika

Jeden z naszych Użytkowników, Dr hab. Andrzej Swinarew, prof. UŚ z Wydziału Nauk Ścisłych i Technicznych Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach otrzymał 23 czerwca 2021 odznakę honorową „Za zasługi dla wynalazczości”. To prestiżowe wyróżnienie przyznawane jest przez prezesa Rady Ministrów Mateusza Morawieckiego.

Odznaczenie zostało wręczone przez podsekretarza stanu w Ministerstwie Rozwoju, Pracy i Technologii dr hab. Roberta Tomaneke, prof. UE oraz prezes Urzędu Patentowego RP Edytę Demby-Siwek w Warszawie podczas 14. edycji międzynarodowej konferencji z serii „Innowacyjność i kreatywność w gospodarce”, odbywającej się w tym roku pod hasłem „Biznes wzmocniony designem – w czasie COVID i post-COVID”.

Dr hab. Andrzej Swinarew, prof. UŚ od wielu lat prowadzi innowacyjne badania z dziedziny inżynierii  materiałowej i inżynierii biomedycznej. W swojej pracy wykorzystuje między innymi techniki synchrotronowe oraz technikę cryo-EM udostępniane przez Centrum SOLARIS. Jego osiągnięcia cechują się nowatorskimi rozwiązaniami technologicznymi, potwierdzonymi ponad 70 wynalazkami zgłoszonymi do ochrony w Urzędzie Patentowym RP. Pięć z nich jest już wykorzystywanych w przemyśle. Co więcej, wybitny naukowiec łączy innowację technologiczną z nowatorską estetyką, tworząc autorskie projekty również w dziedzinie wzornictwa przemysłowego.

Odznaczenie premiera to jednak niejedyna nagroda Prof. Andrzej Swinarew. Zasłużony naukowiec i dydaktyk otrzymał ich już w swojej karierze wiele. Za swoją działalność naukową i wynalazczą otrzymał między innymi w 2017 roku tytuł Kawalera Honorowego Medalu Stowarzyszenia Polskich Wynalazców i Racjonalizatorów (SPWiR) im. Tadeusza Sendzimira.

Serdecznie gratulujemy i cieszymy się, że Centrum SOLARIS bierze udział w procesie kreowania rozwiązań przyszłości!

Międzynarodowe Sympozjum SYLINDA w Centrum SOLARIS

Zastosowanie nanospektroskopii w podczerwieni - otwarta rejestracja na warsztaty

Wiosenny nabór wniosków o czas badawczy już otwarty.