Instalacja front-endu linii PolyX

Zakończyła się instalacja front-endu linii PolyX, który został dostarczony do Centrum SOLARIS 25 czerwca 2021. Front-end jest kluczowym elementem każdej linii synchrotronowej i składa się z zestawu urządzeń pozwalających na transport wiązki promieniowania synchrotronowego z magnesu zakrzywiającego w pierścieniu akumulacyjnym do hali eksperymentalnej.

W skład front-endu wchodzą między innymi chłodzone szczeliny wyjściowe, zestawy filtrów do kształtowania widma wiązki, okno berylowe oraz przesłona bezpieczeństwa umożliwiająca bezpieczne zablokowanie wiązki promieniowania. Obecnie, front-end umieszczony jest na skonstruowanej przez zespół SOLARIS platformie służącej do wstępnego justowania, montowania oraz testowania urządzeń. Instalacja front-endu w pierścieniu planowana jest na sierpień, w trakcie wyłączenia konserwacyjnego synchrotronu.

Dostarczenie i montaż kluczowej części linii PolyX jest fundamentalnym etapem w procesie  budowania, a następnie uruchomienia infrastruktury. Podejmowane działania wymagają wyjątkowej precyzji i wiedzy zarówno inżynierskiej jak i naukowej. Dzięki profesjonalnej współpracy naszego zespołu prace przebiegły bez zakłóceń i zakończyły się sukcesem – mówi dr  Katarzyna Sowa, opiekun linii PolyX.

Linia PolyX powstaje w wyniku ścisłej współpracy naukowców z Uniwersytetu Jagiellońskiego i Akademii Górniczo Hutniczej, z udziałem naukowców z Instytutu Fizyki Jądrowej PAN i w konsultacji z naukowcami z całej Polski. Metody eksperymentalne  wykorzystujące twarde promieniowanie X są nie tylko interesujące dla szerokiego grona użytkowników promieniowania synchrotronowego, ale często wręcz niezastąpione – dodaje prof. dr hab. Paweł Korecki, kierownik projektu PolyX.

Linia badawcza PolyX będzie stanowić uniwersalne i interdyscyplinarne narzędzie do multimodalnego mikroobrazowania oraz mikrospektroskopii w zakresie twardego promieniowania rentgenowskiego. Tym samym pozwoli uzyskiwać przestrzenną (2D oraz 3D) informację o składzie pierwiastkowym, związkach chemicznych, a także o fazach krystalicznych występujących w badanych próbkach.

In the photo from left: dr Paweł Wróbel, dr inż. Tomasz Kołodziej, dr Katarzyna Sowa, prof. dr hab. Paweł Korecki, dr inż. Andrzej Marendziak, dr Marcin Zając, mgr inż. Mateusz Wiśniowski, mgr inż. Juliusz Wolak.