Prof. Paul Dumas i Ferenc Borondics gośćmi Centrum SOLARIS

Profesor Paul Dumas był zaangażowany w projektowanie układów optycznych i infrastruktury badawczej dla wielu linii eksperymentalnych w podczerwieni na całym świecie. Jego specjalnością jest także wykorzystanie promieniowania podczerwonego w badaniach z zakresu archeologii, dziedzictwa kulturowego oraz biologii i diagnostyki medycznej. Wraz z dr Ferencem Borondics, kierownikiem linii eksperymentalnej na podczerwień w SOLEIL, dyskutowali na temat rozwiązań konstrukcyjnych i montażu front-endu na linii SOLAIR w NCPS SOLARIS.

Prof. Paul Dumas, od wielu lat związany z synchrotronem SOLEIL w Essonne we Francji, jest zaangażowany od samego początku w konstrukcję linii w podczerwieni SOLAIR. Prowadził on symulacje przebiegu wiązki oraz projektował elementy układu optycznego, który wraz z towarzyszącą infrastrukturą, będzie stanowił front-end, pozwalający wyekstrahować wiązkę promieniowania podczerwonego.

We wrześniu br. zespół linii SOLAIR wraz ze specjalistami z zakresu motoryzacji luster mieli możliwość przyglądać się działaniu podobnych układów zamontowanych w synchrotronie SOLEIL, zapoznać się z działaniem linii w podczerwieni oraz przedyskutować kwestie projektowe. Wizyta prof. Paul Dumas i dr Ferenca Borondics w SOLARIS, pozwoliła przedyskutować kolejne aspekty, związane z projektem oraz montażem front-endu linii SOLAIR. Podzielili się oni również swoim cennym doświadczeniem związanym z funkcjonowaniem już działającej linii w podczerwieni we francuskim synchrotronie.

Wizyta prof. Paul Dumas i dr Ferenca Borondics w SOLARIS

Fot. Od lewej: mgr inż. Paulina Kozioł, dr Ferenc Borondics, dr inż. Karolina Kosowska, dr hab. Tomasz Wróbel, mgr Danuta Liberda, prof. Paul Dumas.

Międzynarodowe Sympozjum SYLINDA w Centrum SOLARIS

Zastosowanie nanospektroskopii w podczerwieni - otwarta rejestracja na warsztaty

Wiosenny nabór wniosków o czas badawczy już otwarty.