Tydzień Jakości Kształcenia w NCPS SOLARIS. Dołącz on-line!

Tydzień Jakości Kształcenia (TJK) to wyjątkowe wydarzenie, organizowane w Uniwersytecie Jagiellońskim cyklicznie już od 2012 roku. Celem TJK jest tworzenie warunków sprzyjających zwiększaniu świadomości znaczenia działań projakościowych w Uniwersytecie Jagiellońskim, jak również dostrzeganiu różnorodnych czynników, które wpływają na ocenę jakości kształcenia w naszej Alma Mater. Tydzień Jakości Kształcenia to czas zintensyfikowanego, wspólnego działania wszystkich jednostek uczelni.
NCPS SOLARIS włącza się w organizację Tygodnia Jakości Kształcenia 2022 organizując wycieczkę po synchrotronie i kriomikroskopie.

Podczas wirtualnej wizyty w Synchrotronie SOLARIS będziecie mogli zajrzeć do serca jedynego tego typu akceleratora kołowego w Polsce. Nasi naukowcy wprowadzą Was w świat badań z użyciem promieniowania synchrotronowego oraz kriomikroskopii. Dzięki przygotowanemu dla Was filmowi, odwiedzicie największe laboratorium w tej części Europy i w czasie rzeczywistym zadacie pytania specjalistom, którzy na co dzień prowadzą badania na miarę Nobla naszych czasów.

Synchrotrony pozwalają zajrzeć w głąb materii i dokonać jej precyzyjnych analiz. Dzięki nim naukowcy mogą badać zarówno skład badanej substancji, jak i jej strukturę – światło synchrotronu może przenikać do wnętrza badanej materii. Może odwzorowywać z dowolną szczegółowością ukryte warstwy lub ich wybrane fragmenty bez uszkadzania tych położonych na zewnątrz. Promieniowanie synchrotronowe stymuluje również procesy zachodzące w materii – wywołuje zmiany w badanych obiektach. Synchrotrony otwierają zupełnie nowe możliwości badawcze. Dzięki nim można przeprowadzić analizy, które dotychczas dla badaczy były niedostępne. Synchrotrony pozwalają również uzyskać w krótszym czasie lepsze wyniki tych badań, które wcześniej były realizowane zwykłymi metodami. To obecnie najwszechstronniejsze urządzenia, jakimi dysponują nauki przyrodnicze i techniczne, takie jak: biologia, chemia, fizyka, inżynieria materiałowa, nanotechnologia, medycyna, farmakologia, geologia czy krystalografia.

Prowadzący: mgr inż. Tomasz Sobol, dr Tomasz Kołodziej (Narodowe Centrum Promieniowania Synchrotronowego SOLARIS)

Termin: 22 marca (wtorek), godz. 13:00-14:30

Miejsce: MS Teams - dołącz on-line na spotkanie MS Teams!

Międzynarodowe Sympozjum SYLINDA w Centrum SOLARIS

Zastosowanie nanospektroskopii w podczerwieni - otwarta rejestracja na warsztaty

Wiosenny nabór wniosków o czas badawczy już otwarty.