Przejdź do głównej treści

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Centrum SOLARIS

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Wirtualny spacer po Centrum SOLARIS

Grafika symbolizująca link do wirtualnego spaceru

Aktualności

Największe Centra Nauki gościły w SOLARIS

Największe Centra Nauki gościły w SOLARIS

22.03.2024
Przedstawiciele siedmiu wiodących w Polsce centrów nauki byli gośćmi SOLARIS podczas spotkania inaugurującego współpracę popularyzatorską. Centrum Nauki i Techniki EC1 w Łodzi, Centrum Nauki Leonardo da Vinci, Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy w Toruniu, Krakowski Cogiteon, Centrum Nauki Experyment w Gdyni oraz Centrum Popularyzacji Nauki i Innowacji „Kortosfera” to niektóre z pośród jednostek, które włączyły się w wydarzenie.
Międzynarodowe Sympozjum SYLINDA w Centrum SOLARIS

Międzynarodowe Sympozjum SYLINDA w Centrum SOLARIS

13.03.2024
Na dwa dni (7-8 marca 2024) Centrum SOLARIS zamieniło się w stolicę światowej spektroskopii absorpcyjnej promieniowania rentgenowskiego (XAS), za sprawa wybitnych specjalistów, którzy przyjęli zaproszenie od krakowskiego synchrotronu. Wydarzenie odbyło się w trybie hybrydowym i zgromadziło około 300 uczestników, którzy mieli możliwość wzięcia udziału w sympozjum za pośrednictwem komunikatora internetowego.
Zastosowanie nanospektroskopii w podczerwieni - otwarta rejestracja na warsztaty

Zastosowanie nanospektroskopii w podczerwieni - otwarta rejestracja na warsztaty

06.03.2024
Narodowe Centrum Promieniowania Synchrotronowego SOLARIS zaprasza do udziału w bezpłatnym workshopie pt. „Infrared Nanoscopy Workshop on Biological and Polymer Nanomaterials”, który organizujemy wspólnie z firmą Neaspec w dniach 24-26 kwietnia 2024 r. w naszym Centrum. Tematem workshopu są możliwości zastosowania nanospektroskopii w podczerwieni (techniki: s-SNOM, nano-FTIR, AFM-IR) w badaniach struktur nanometrycznych, w tym głównie nanomateriałów biologicznych i polimerowych.
Wiosenny nabór wniosków o czas badawczy już otwarty.

Wiosenny nabór wniosków o czas badawczy już otwarty.

05.03.2024
1 marca br. ruszył trzynasty nabór wniosków o czas badawczy w Centrum SOLARIS. Naukowcy mogą aplikować o możliwość przeprowadzania swoich badań na jednej z dostępnych linii badawczych, takich jak: ASTRA, CIRI, DEMETER (PEEM, STXM), PHELIX, PIRX, POLYX URANOS oraz na Kriomikroskopie elektronowym Titan Krios G3i. Aplikacje można składać za pośrednictwem SOLARIS User Network (SUN) do 3 kwietnia 2024 (do godz. 23:59). Eksperymenty z wiosennego naboru wniosków prowadzone będą od września 2024 do lutego 2025 r.
Ceremonia otwarcia nowej linii badawczej POLYX

Ceremonia otwarcia nowej linii badawczej POLYX

04.03.2024
1 marca 2024 odbyła się oficjalna ceremonia otwarcia linii badawczej POLYX, która służy do mikroobrazowania i mikrospektroskopii rentgenowskiej w zakresie energii 4-15 keV. Pozwala na obrazowanie struktury (2D i 3D), składu pierwiastkowego oraz faz chemicznych w badanych próbkach. W uroczystości uczestniczyło wielu znakomitych gości wraz z zespołem zaangażowanym w powstanie linii. Infrastruktura powstała dzięki ścisłej współpracy naukowców z Uniwersytetu Jagiellońskiego, Akademii Górniczo-Hutniczej oraz Instytutu Fizyki Jądrowej PAN.