Warsztaty "XFELs for beginners"

26.09.2023
W dniach od 12 do 13 października 2023 roku Instytut Fizyki Jądrowej PAN w Krakowie wspólnie z Instytutem Fizyki PAN w Warszawie oraz Polskim Towarzystwem Promieniowania Synchrotronowego (PTPS) zapraszają do Krakowa na warsztaty naukowe: “XFELs for beginners”. Celem trzeciej już edycji wydarzenia jest przybliżenie młodym naukowcom tematyki pomiarów i badań z wykorzystaniem rentgenowskiego lasera na swobodnych elektronach (XFEL).
Pierwsi użytkownicy na linii badawczej POLYX!

25.09.2023
Dr Anna Lipińska, dr Adam Ćmiel z Instytutu Ochrony Przyrody Polskiej Akademii Nauk oraz prof. Larysa Shevchuk z Państwowego Uniwersytetu Politechnika Żytomirska w Ukrainie i Lillia Bylyna z Berdyczowskiego Kolegium Medycznego w Ukrainie przeprowadzili pierwsze eksperymenty na linii POLYX, obserwując małże z rodzin Sphaeriidae. Badane mięczaki są ważnymi składnikami ekosystemów słodkowodnych ze względu na swoje skrzela, które działają jak naturalne filtry oczyszczające wodę.
Nabór wniosków dla doktorantów w ramach Modułu Wsparcia Badań ID.UJ.

Wnioski należy składać od 25 września 2023 r. do 9 października 2023 r.
Pierwsze światło na linii CIRI!

13.09.2023
W tym tygodniu miało miejsce przełomowe wydarzenie na linii CIRI. Naukowcy po raz pierwszy mogli zaobserwować światło poza komorą dipolową, która została zainstalowana w lipcu 2023. Oddanie linii do użytkowania zaplanowano na ostatni kwartał tego roku.
48. Zjazd Fizyków Polskich – największe infrastruktury badawcze i popularyzacja nauki.

08.09.2023
Politechnika Gdańska została gospodarzem 48. Zjazdu Fizyków Polskich, goszcząc 450 światowej klasy naukowców, specjalistów, nauczycieli i pasjonatów tej dziedziny. Kilkanaście sesji naukowych, panel dyskusyjny na temat kondycji nauczania fizyki w polskich szkołach, pokazy i wykłady dla młodzieży oraz bazar dobrych praktyk dla nauczycieli – to tylko część bogatego programu wydarzenia.