Przejdź do głównej treści

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Centrum SOLARIS

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

https://synchrotron.uj.edu.pl/centrum/zespol/publikacje-naukowe-zespolu

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Badania synchrotronowe w walce z wirusem SARS-CoV-2

Badania synchrotronowe w walce z wirusem SARS-CoV-2

Wraz z nadejściem kryzysu epidemii wirusa SARS-CoV-2, który dotknął niemal cały świat, najbardziej potrzebnymi i pożądanymi działaniami w nauce są oczywiście te skierowane na rozpoznanie choroby i jej pokonanie.

Całe środowisko naukowe skoncentrowało swoje wysiłki na walce z pandemią koronawirusa. Również ośrodki synchrotronowe połączyły siły oferując swoje możliwości całej społeczności naukowej. Liczne ośrodki otworzyły szybki dostęp wniosków do badań na dedykowanych liniach i technikach komplementarnych. Wśród nich jest także Centrum SOLARIS. Polska jednostka udostępniła na potrzeby badań nad nowym koronawirusem kriomikroskop Titan Krios G3i, poszerzając jednocześnie ofertę badawczą inicjatywy CERIC-ERIC o dostęp do niezwykle potrzebnej i efektywnej w kontekście zwalczania epidemii techniki badawczej.

Światowa lista ośrodków badawczych, które ustanowiły dedykowany, szybki dostęp do badań nad SARS-CoV-2 znajduje się na stronie Lightsources.org. Na tej samej platformie międzynarodowej dostępna jest lista aktualnych publikacji naukowych na temat wirusa SARS-CoV-2. Obie listy są aktualizowane codziennie. Platforma Lightsources.org jest wynikiem współpracy między specjalistami ds. komunikacji z całego świata, reprezentujących ośrodki badawcze oparte na źródłach światła.

Informacje o aktualnie trwających naborach wniosków o dostęp do infrastruktur badawczych umożliwiających badania nad wirusem SARS-CoV-2 znajdują się w serwisach internetowych:

 

W walkę z nowym koronawirusem włączył się również Europejski Obszar Badawczy. Informacje o działaniach podejmowanych przez Unię Europejską w tym zakresie dostępne są w serwisie internetowym European Research Area (ERA) corona platform.

 

Polecamy również
Instalacja front-endu linii PolyX
Instalacja front-endu linii PolyX
UWAGA! Praca dla fizyka  z doświadczeniem w zastosowaniu promieniowania synchrotronowego
UWAGA! Praca dla fizyka z doświadczeniem w zastosowaniu promieniowania synchrotronowego
Odznaka honorowa  „Za zasługi dla wynalazczości” dla naszego Użytkownika
Odznaka honorowa „Za zasługi dla wynalazczości” dla naszego Użytkownika
Nagroda Miasta Krakowa dla zespołu Structural Biology Core Facility
Nagroda Miasta Krakowa dla zespołu Structural Biology Core Facility