Przejdź do głównej treści

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Centrum SOLARIS

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Lista publikacji naukowych

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Badania

Naukowcy z MCB UJ  odkryli jak stworzyć białko z metylowanego mRNA.

Naukowcy z MCB UJ odkryli jak stworzyć białko z metylowanego mRNA.

18.09.2023
Najnowsze prace naukowców z Małopolskiego Centrum Biotechnologii Uniwersytetu Jagiellońskiego ujawniły wpływ specyficznej modyfikacji mRNA, a mianowicie metylacji N6 adeniny (m6A), na proces translacji. Wyniki badań zostały uzyskane we współpracy z grupą z Instytutu Maxa Plancka w Getyndze i niedawno opublikowane w "Nature Communications" (Link 3). Badania były prowadzone w pracowni MCB Structural Biology Core Facility oraz w Centrum SOLARIS przy użyciu krio-mikroskopu elektronowego Titan Krios G3i.
więcej o Naukowcy z MCB UJ odkryli jak stworzyć białko z metylowanego mRNA.
Badania właściwości strukturalnych bimetalicznych nanostruktur AuCu.

Badania właściwości strukturalnych bimetalicznych nanostruktur AuCu.

22.08.2023
Naukowcy z Pracowni Materiałów Funkcjonalnych (Instytut Maszyn Przepływowych Polskiej Akademii Nauk) zbadali strukturę chemiczną bimetalicznych nanostruktur AuCu osadzonych na nanodołkach Ti przy użyciu rentgenowskiej spektroskopii absorpcyjnej i rentgenowskiej spektroskopii fotoelektronów z wykorzystaniem promieniowania synchrotronowego. Po raz pierwszy wykonano badania AuCu przy użyciu promieniowania synchrotronowego, które pozwoliły na dokładną charakterystykę struktury chemicznej materiałów wytworzonych w procesie gwałtownej obróbki termicznej w różnych atmosferach oraz wpływu tej struktury na aktywność fotoelektrochemiczną.
więcej o Badania właściwości strukturalnych bimetalicznych nanostruktur AuCu.
Struktura elektronowa rzeczywistego kryształu 1T-TaS2 z defektami strukturalnymi.

Struktura elektronowa rzeczywistego kryształu 1T-TaS2 z defektami strukturalnymi.

18.09.2023
Naukowcy z Wydziału Fizyki i Informatyki Stosowanej Uniwersytetu Łódzkiego we współpracy z naukowcami z linii eksperymentalnej URANOS zbadali strukturę elektronową 1T-TaS2. Wysokorozdzielcze pomiary ARPES wykonano w NCPS Solaris w ramach kompleksowych badań wpływu defektów strukturalnych na właściwości elektronowe masowego 1T-TaS2.
więcej o Struktura elektronowa rzeczywistego kryształu 1T-TaS2 z defektami strukturalnymi.
Model obrazowania IR oparty na uczeniu maszynowym do klasyfikacji tkanek trzustki.

Model obrazowania IR oparty na uczeniu maszynowym do klasyfikacji tkanek trzustki.

25.07.2023
Naukowcy z linii badawczej CIRI stworzyli pierwszy, oparty na podczerwieni, model uczenia maszynowego do kompleksowej histopatologii trzustki. Model został stworzony przy wykorzystaniu ponad 600 biopsji igłowych pochodzących od 250 pacjentów. Całkowita liczba widm zebranych za pomocą obrazowania FT-IR wyniosła 672 407 632, co pozwoliło uzyskać jeden z największych zbiorów danych w klasyfikacji tkanek zebrany do tej pory.
więcej o Model obrazowania IR oparty na uczeniu maszynowym do klasyfikacji tkanek trzustki.
Grafika_Ogniwa litowo-jonowe_Moździerz_fig. 1

Unikalne właściwości nowego materiału anodowego do ogniw litowo-jonowych.

25.07.2023
Naukowcy z AGH, Shanghai Institute of Space Power-Sources i Uniwersytetu Śląskiego przeprowadzili badania nad nowym materiałem anodowym. Materiał ten można otrzymać za pomocą prostej metody syntezy oraz charakteryzuje się doskonałą stabilnością podczas cykli ładowania/rozładowania i dobrymi parametrami elektrochemicznymi. Badania eksperymentalne zostały przeprowadzone z wykorzystaniem techniki spektroskopii absorpcyjnej promieniowania rentgenowskiego (XAS na linii PIRX), a pionierskie wyniki zostały opublikowane w czasopiśmie ACS Applied Materials & Interfaces.
więcej o Unikalne właściwości nowego materiału anodowego do ogniw litowo-jonowych.