Przykłady badań na synchrotronie

Chemia
Badania na synchrotronie przyczyniły się do poznania struktury rybosomów. Trzej naukowcy wyjaśnili na poziomie atomowym strukturę i sposób ich działania, wyjaśniając w jaki sposób informacja genetyczna wdrażana jest w życie. Za to odkrycie otrzymali Nagrodę Nobla. Ich badania znalazły szybkie zastosowanie. Umożliwiły stworzenie antybiotyków, których działanie polega na blokowaniu rybosomów bakterii.

Medycyna
Synchrotron może pomóc we wczesnym diagnozowaniu chorób. Naukowcy wykorzystali synchrotron Diamond Light Source w Wielkiej Brytanii do oceny poziomu żelaza w pojedynczych neuronach w mózgach osób dotkniętych chorobą Parkinsona

Archeologia
W Europejskim Centrum Synchrotronowym (ESRF) w Grenoble przeprowadzono rentgenowskie badania dyfrakcyjne kosmetyków używanych w starożytnym Egipcie. Stwierdzono, że w ich skład wchodziła galena, cerusyt, jak również laurionit i fosgenit. Te dwa ostatnie związki nie występujące na obszarach znanych starożytnym wskazują, iż już 2000 lat p.n.e. potrafiono w Egipcie prowadzić „mokrą" syntezę chemiczną.

Sztuka
Badania obrazu Vincenta Van Gogha „Pastwisko w kwiatach" pozwoliły naukowcom odkryć nową warstwę na płótnie. Był to portret kobiety ukryty pod obrazem. Obraz poddano oddziaływaniu silnej, choć niewielkiej wiązki promieni X, emitowanej przez synchrotron. Następnie zmierzono fluorescencję poszczególnych warstw dzieła sztuki. Parametr ten określano oddzielnie dla każdego składnika chemicznego użytego przez artystę.

Muzyka
Dzięki naukowcom prowadzącym badania na synchrotronie w amerykańskim SLAC National Accelerator Laboratory będzie można, po raz pierwszy od 200 lat, usłyszeć pełną wersję opery „Médée" Luigiego Cherubiniego. Ówcześni krytycy uznali, że dzieło jest zbyt długie, więc Cherubini osobiście zamazał węglem drzewnym półtorej strony skracając w ten sposób swój utwór. Uczeni wykorzystując źródło promieniowania X oświetlali zamazane fragmenty. Skanownie z prędkością 8 godzin na stronę przyniosło rezultaty i pozwoliło na precyzyjne odtworzenie ostatnich fragmentów arii.