1. W czasie pomiarów zdalnych Użytkownik otrzymuje login i hasło do zdalnego zalogowania się na stacje robocze, które będą wykorzystywane do prowadzenia eksperymentu. Umożliwia to taki sam zakres kontroli pomiarów jak w przypadku pomiarów prowadzonych stacjonarnie. Oznacza to, że Użytkownik ma dostęp do podstawowych aplikacji pomiarowych, sterujących motorami, kontrolujących warunki eksperymentu oraz umożliwiających wstępną analizę danych.
2. Przed rozpoczęciem pomiarów użytkownik zobowiązuje się do zapoznania się i działania zgodnie z instrukcjami obsługi analizatora i detektora spinowego SpecsLab Prodigy oraz instrukcjami obsługi oprogramowania linii PHELIX.
3. Pomiar próbek w trybie zdalnym dopuszcza próbki, których preparatyka w układzie UHV jest ograniczona. Preferowane są próbki wkładane z powietrza z możliwą eksfoliacją.
4. Sposób przygotowania próbek:
- próbki należy zamontować na nośniku typu omikron/flag style według wytycznych w dołączonym dokumencie;
- jeśli to możliwe, próbki do pomiarów ARPES przed zamontowaniem należy zorientować krystalograficznie;
- próbki należy zamontować w taki sposób, aby nie uległy uszkodzeniu w czasie transportu;
- do montażu należy użyć materiałów kompatybilnych z UHV oraz odpornych na działanie miękkiego promieniowania X;
- każda próbka musi być oznaczona i opisana;
- do próbek należy dołączyć szczegółową informację odnośnie kondycjonowania próbek w UVH w tym przede wszystkim procedury odgazowywania/wygrzewania oraz temperatury pomiaru;
- próbki do eksfoliacji należy zabezpieczyć przed rozwarstwieniem się w transporcie oraz określić warunki konieczne do dokonania eksfoliacji;
- do próbek łamanych w UHV w temperaturach kriogenicznych należy dokleić słupek oraz drucik utrzymujący słupek oraz próbkę po rozłupaniu próbki w UHV;
- próbki powinny być przewodzące lub w odpowiedni sposób uziemione;
- w przypadku próbek proszkowych należy zadbać o to, żeby się nie osypywały, ponieważ do pomiaru nośniki ustawione są w pozycji wertykalnej.
5. W przypadku pomiarów XAS, XPS, ResPES, AES dopuszcza się możliwość montażu próbek przez Operatora pod warunkiem dostarczenia szczegółowej instrukcji montażu oraz materiałów potrzebnych do montażu próbki, o ile materiały te nie są dostępne w NCPS SOLARIS.
6. Transfer próbek do komory pomiarowej wykonuje Operator. Wsparcie Użytkownika na miejscu możliwe jest w godzinach pracy (pomiędzy 8:00 a 16:00 czasu lokalnego GMT+1). W tym czasie Użytkownik może poprosić o wymianę próbek w komorze głównej oraz ustawienie slitu w analizatorze. Wspomniane elementy obsługiwane są manualnie, dlatego też dostęp do nich jest kontrolowany przez osobę znajdująca się bezpośrednio przy stacji. Po godzinach pracy możliwe jest wsparcie telefoniczne do godziny 22:00.