Instalacja systemu próżniowego

W czerwcu 2014 r. specjaliści z Narodowego Centrum Badań Jądrowych w Świerku (NCBJ) przy współpracy z zespołem SOLARIS rozpoczęli prace montażowe związane z instalacją próżniową krakowskiego synchrotronu.

Zakład Aparatury Jądrowej ZdAJ-HITEC będący częścią NCBJ, wygrał przetarg na wyżej wymienione prace i na mocy podpisanej umowy naukowcy i technicy ze Świerku odpowiadać będą za wykonanie montażu próżniowego, czyli najtrudniejszego etapu robót, który wymaga specjalistycznych umiejętności i wieloletniego doświadczenia w projektowaniu i budowaniu urządzeń pracujących w bardzo wysokiej próżni. W efekcie tych prac możliwe będzie osiągnięcie i utrzymanie wewnątrz synchrotronu próżni o ciśnieniu gazów resztkowych rzędu 10–10 . Oznacza to, że każda cząsteczka gazu zanim zderzy się z inną jego cząsteczką zdoła średnio przebyć drogę kilkuset kilometrów. W otaczającym nas powietrzu atmosferycznym wystarcza do tego 68 nm.

Prace prowadzone przez ZdAJ HITEC rozpoczynają się od montażu akceleratora liniowego. Kolejnym krokiem będzie jego połączenie z wyrafinowanym systemem działa wstrzykującym elektrony. Następnie powstanie linia transferowa łącząca akcelerator liniowy z pierścieniem synchrotronu, a w dalszej kolejności montaż samego pierścienia synchrotronu z jego magnesami oraz wykonanie montażu próżniowego dwóch linii eksperymentalnych. Po zakończeniu prac, w 2015 roku urządzenie będzie gotowe do pracy z wiązką elektronów  i rozpocznie się etap jego uruchamiania.

Wieloletnie doświadczenia zdobyte w pracach na rzecz największych przedsięwzięć naukowych, projektowaniu i budowaniu elementów wielkich infrastruktur badawczych takich jak Wielki Zderzacz Hadronów w CERN czy lasera na swobodnych elektronach European-XFEL zostały dostrzeżone i docenione również w kraju – podkreśla dr Paweł Krawczyk, dyrektor ZdAJ-HITEC NCBJ. – W Świerku dysponujemy nie tylko odpowiednim parkiem maszynowym, ale również wykwalifikowaną kadrą naukową i techniczną posiadającą unikatowe umiejętności w zakresie instalacji próżniowych czy budowie akceleratorów, co jest niezwykle istotne w kontekście budowy pierwszego w Polsce synchrotronu. Właśnie to spowodowało, że wygraliśmy przetarg.

Wyzwanie przed jakim stoją technicy ze Świerku wymaga zachowania specjalnego reżimu nie tylko czasowego, ale również technologicznego, w ramach którego nie są tolerowane żadne zanieczyszczenia. Dlatego część elementów będzie podległa procesowi wygrzewania, tak aby usunąć termicznie zanieczyszczenia z powierzchni i dopiero po tym rozpocząć montaż poszczególnych elementów instalacji.

Recommended
Infrared Nanoscopy Workshop w Centrum SOLARIS