Skip to main content

Отображение сетевого контента Отображение сетевого контента

Центр «СОЛЯРИС»

Отображение сетевого контента Отображение сетевого контента

Warsztaty, pokazy, spotkania z naukowcami, czyli Małopolska Noc Naukowców w Centrum SOLARIS.

Warsztaty, pokazy, spotkania z naukowcami, czyli Małopolska Noc Naukowców w Centrum SOLARIS.

Serdecznie zapraszamy na kolejną edycję kultowego wydarzenia Małopolskiej Nocy Naukowców, która odbędzie się 29 września. W tym dniu, drzwi jedynego w Polsce synchrotronu zostaną szeroko otwarte dla zwiedzających. Poznajcie program, który dla Was przygotowaliśmy i odwiedźcie nas w ostatni piątek września.

29 września 2023 (piątek)

Warsztaty, pokazy, spotkania oko w oko z naukowcami pracującymi na co dzień na synchrotronie - to wszystko i więcej przewidziane jest w tegorocznym programie. Jeśli zawsze chcieliście zobaczyć synchrotron, zrozumieć jak działa, poznać ciekawostki związane z budową tej niesamowicie precyzyjnej maszyny, zapraszamy do nas! 

Rejestracja na wydarzenia rusza już 21 września, o godzinie 9:00 na stronie Małopolskiej Nocy Naukowców, dostępna po kliknięciu w aktywny link

Zapraszamy również bez rejestracji na spotkania z naukowcami i pokazy eksperymentów. 

Co to jest SYNCHROTRON? Odkryj największą infrastrukturę badawczą w kraju

Rodzaj: Oprowadzanie z przewodnikiem

Link do wydarzenia: wkrótce

Opis wydarzenia:  Czym jest synchrotron i dlaczego każdy Krakowianin powinien być dumny, że mamy go właśnie w naszym mieście? Czy światło synchrotronowe można wykorzystać do badań dzieł sztuki, paneli fotowoltaicznych, baterii, struktury wirusów,  czy szczątków kości? Jakie przełomowe badania są prowadzone w ośrodku?  Synchrotron jest wyjątkowym miejscem – małym słońcem na ziemi - gdzie elektrony rozpędzane do prędkości bliskiej prędkości światła krążą w ringu i emitują promieniowanie synchrotronowe. Do czego wykorzystuje się takie promieniowanie, jak skonstruowane jest działo elektronowe oraz budynek synchrotronu – o tym wszystkim opowiedzą nasi specjaliści. Odwiedź naszą halę eksperymentalną, zobacz największą w Polce maszynę do badań.

Grupa wiekowa: od 8 lat (zwiedzanie w grupach 20-osobowych)

Rejestracja: TAK 

Godziny: 16:00,16:30,17:00,17:30,18:00,18:30,19:00,19:30, 20:00, 20:30

Natura światła (warsztaty Pasażu Odkryć z Tarnowa)

Rodzaj: Pokazy, eksperymenty 

Link to wydarzenia wkrótce

Opis wydarzenia: Czy o świetle przekonywująco można mówić o innej porze, niż gdy jest ciemno? Natura światła to temat, który chcemy przybliżyć podczas naukowego pokazu w Małopolską Noc Naukowców 2023. Światło potocznie postrzegane jako promieniowanie widzialne stanie się punktem wyjścia do ukazania znacznie szerszego zakresu tego zjawiska. Opowiemy o ultrafiolecie i podczerwieni, o fotonach i fali elektromagnetycznej. Pokazy są zorganizowane przez Pasaż Okryć w Tarnowie

Grupa wiekowa: 8—11 lat, 12—15 lat, starsza młodzież 16+ i dorośli 

Rejestracja: TAK (grupy po 25 osób) 

Godziny: 17:00, 18:00, 19:00 

Mikrofale w fabryce światła: od mikrofalówki do synchrotronu

Rodzaj: Warsztaty naukowe

Link do wydarzenia: wkrótce.

Opis wydarzenia: Zapraszamy do naszej fabryki światła, aby dowiedzieć się więcej o urządzeniach dnia codziennego, takich jak mikrofalówka czy radio. Nasi specjaliści przedstawią kilka eksperymentów związanych z falami radiowymi (w tym mikrofalami) oraz wytłumaczą zasadę ich działania. Plazma w mikrofali, cewka Tesli czy polaryzacja fali radiowej – po tych zajęciach takie pojęcia nie będą wam już obce. Warsztaty odbędą się w małych grupach tak, aby każdy mógł dotknąć lub samemu wykonać doświadczenie. Dla najbardziej zaangażowanych przewidziane są nagrody.

Grupa wiekowa: 12 - 15 lat, starsza młodzież 16+ i dorośli 

Rejestracja: TAK (grupy po 25 osób) 

Godziny: 17:30, 18:30, 19:30

Oko w oko z nauką na synchrotronie

Rodzaj: Pokazy, eksperymenty z naukowcami

Opis wydarzenia: Chcesz zobaczyć jak przygotowujemy próbki do kriomikroskopu, a może zmierzyć swój wzrost z dokładnością do nanometrów? Albo zobaczyć kryształ zbudowany z białka? Zapraszamy na pokazy eksperymentów naukowych w otoczeniu synchrotronu. Naukowcy na co dzień pracujący na synchrotronie przygotowali szereg fascynujących eksperymentów, pozwalających lepiej zrozumieć podstawy działania i zastosowania urządzenia przyspieszającego cząsteczki (akceleratora). Będzie można podglądnąć i porozmawiać o tornadzie wodnym, lewitacji, polu magnetycznym, a także zmierzyć próbkę laserowym mikroskopem. Na wydarzenie nie trzeba się rejestrować. Zapraszamy w każdym wieku!

Grupa wiekowa: bez ograniczeń

Rejestracja: nie wymagana

Godziny: od 16:30 do 21:00