Przedstawiciele siedmiu wiodących w Polsce centrów nauki byli gośćmi SOLARIS podczas spotkania inaugurującego współpracę popularyzatorską. Centrum Nauki i Techniki EC1 w Łodzi, Centrum Nauki Leonardo da Vinci, Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy w Toruniu, Krakowski Cogiteon, Centrum Nauki Experyment w Gdyni oraz Centrum Popularyzacji Nauki i Innowacji „Kortosfera” to niektóre z pośród jednostek, które włączyły się w wydarzenie.

Centrum SOLARIS stanowi dowód na to, że wysoko wyspecjalizowane centra badawcze mogą być doskonałą przestrzenią popularyzacji nauki. Dostęp młodzieży do zaawansowanych technologii edukuje, inspiruje, a także rozbudza ciekawość i zainteresowanie prowadzeniem w przyszłości badań naukowych. Niedawno otwarta „Ścieżka Wiedzy SOLARIS” umożliwiająca zwiedzanie hali eksperymentalnej synchrotronu, stanowi dokonały przykład wykorzystania potencjału SOLARIS na płaszczyźnie komunikacji naukowej.
Pierwszy dzień wiosny w SOLARIS upłynął pod hasłem popularyzacji nauki. Siedemnastu przedstawicieli wiodących Centrów Nauki w Polski dyskutowało nad możliwymi płaszczyznami współpracy z NCPS SOLARIS.
Celem spotkania było zintegrowanie środowiska wiodących centrów nauki w Polsce dookoła infrastruktury badawczej SOLARIS, by w przyszłości wspólnie z nimi tworzyć kierunki rozwoju przestrzeni popularyzacji nauki.
Podczas spotkania omówiono kierunki i priorytety rozwoju popularyzacji nauki w Polsce ze szczególnym uwzględnieniem roli SOLARIS, a także identyfikowano wiele wspólnych płaszczyzn współpracy, ze szczególnym uwzględnieniem procesów lobbingowych na szczeblu scentralizowanym i ministerialnym. Szczególne miejsce w panelu dyskusyjnym zajęła tematyka możliwości współpracy między NCPS SOLARIS a Stowarzyszeniem Społeczeństwo i Nauka SPiN łączącym krajowe instytucje współpracujące na rzecz badań i profesjonalizacji w obszarze komunikacji nauki.
Gośćmi Centrum SOLARIS byli przedstawiciele: Centrum Nauki i Techniki EC1 w Łodzi, Pasaż Odkryć w Tarnowie, Centrum Nauki Leonardo da Vinci, Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy w Toruniu, Krakowski Cogiteon, Centrum Nauki „Experyment” w Gdyni oraz Centrum Popularyzacji Nauki i Innowacji „Kortosfera”.

Zdjęcie grupowe ze spotkania centrów nauki w SOLARIS.

Zdjęcie grupowe przedstawicieli centrów nauki w SOLARIS, 21.03.2024 r.

Recommended
Infrared Nanoscopy Workshop w Centrum SOLARIS