Festiwal Nauki i Sztuki w Krakowie 2024

Festiwal Nauki i Sztuki po pięciu latach nieobecności wraca do Krakowa. Od 16 do 18 maja kampusy krakowskich uczelni w tym obiekt synchrotronu SOLARIS otworzyły się dla wszystkich, którzy chcieli przekonać się o zasadności hasła „Kraków miastem nauki i sztuki”, które towarzyszyło 20. edycji wydarzenia. Było to możliwe dzięki zmianie lokalizacji festiwalu, który z przestrzeni Rynku Głównego przeniósł się do naukowych siedzib partnerów akcji.

Centrum SOLARIS otworzyło swoje drzwi dla uczestników Festiwalu 16 maja. Dzięki rozbudowanemu systemowi audioprzewodników odwiedzający dowiedzieli się najważniejszych informacji o jedynym synchrotronie w Polsce. Ekrany haptyczne przedstawiające wnętrze akceleratora kołowego i liniowego dały możliwość głębszego doznania wymiaru nauki jaka powstaje na naszej infrastrukturze badawczej.

Zespól SOLARIS był również obecny na Miasteczku Festiwalowym na Wydziale Chemii UJ. Tłumy krakowian poznały metody oczyszczania luster synchrotronu przy użyciu zimnej plazmy, a wszystko dzięki prezentacji komory plazmowej wykonanej przez naszych młodych naukowców. Na stoiku opowiadano również o powstawaniu światła synchrotronowego na podstawie makiety. Nie zabrakło także przedstawicieli kriomikroskopii elektronowej Centrum SOLARIS. Metoda stała się szczególnie cenna w badaniach biologicznych i biochemicznych, ponieważ umożliwia wizualizację dużych kompleksów białkowych, wirusów i innych struktur biologicznych w ich naturalnym stanie, bez potrzeby krystalizacji. Uczestnicy festiwalu mogli wziąć do ręki wydrukowane w 3D modele struktur białek oraz posłuchać o tym jak kriomikroskopia pomaga m.in. w biomedycynie.

Festiwal Nauki i Sztuki przyciągnął mnóstwo osób, które po 5-letniej przerwie były głodne wiedzy i nowych doświadczeń!

Festiwal Nauki i Sztuki w Krakowie

Autor: Natalia Zapart

Zdjęcia: Joanna Kowalik, Natalia Zapart

Recommended
Konferencja iNEXT

„Przełom kopernikański” w naukach biologicznych - konferencja iNEXT

Konferencja Nanotexnology 2024

Nanotechnologia i badania synchrotronowe w Grecji, czyli cztery konferencje na raz.

Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wyższego gościła w Centrum SOLARIS

Projekt nowej linii badawczej w SOLARIS jako zwieńczenie współpracy trzech krajów