Spotkanie Zgromadzenia Ogólnego konsorcjum CERIC-ERIC w Centrum SOLARIS

W dniach 27-28 czerwca w Narodowym Centrum Promieniowania Synchrotronowego SOLARIS odbyło się spotkanie Zgromadzenia Ogólnego konsorcjum CERIC-ERIC (Central European Research Infrastructure Consortium), które skupia wyspecjalizowane laboratoria i ośrodki badawcze z Europy Środkowej i Włoch. W tych jednostkach prowadzone są badania materiałów za pomocą technik wykorzystujących fotony, elektrony, neutrony lub jony.

Konsorcjum zrzeszające 8 państw centralnej Europy oferuje otwarty dostęp do zaawansowanych infrastruktur badawczych z których korzystają bezpłatnie grupy badawcze z krajów członkowskich. Reprezentujące Polskę Centrum SOLARIS udostępnia naukowcom szerokie spektrum unikalnych technik badawczych bazujących na promieniowaniu synchrotronowym. Korzystanie z zaawansowanych infrastruktur oraz eksperckiego wsparcia lokalnych grup badawczych otwiera wyjątkowo atrakcyjne możliwości - mówi prof. dr hab. Marek Stankiewicz, Pełnomocnik ds. Współpracy Centrum SOLARIS.

Podczas Zgromadzenia Ogólnego  zatwierdzono protokół z poprzedniego spotkania w Zagrzebiu oraz zatwierdzono podjęte uchwały. Przewodniczący oraz wiceprzewodniczący zgromadzenia ogólnego przedstawili swoje sprawozdania, zaktualizowano regulamin wewnętrzny i umowy ramowe, a także odnowiono mandaty kluczowych członków.  Omówiono wnioski o przydzielenie czasu badawczego składane za pośrednictwem portalu VUO a także dokonano monitoringu postępów konsorcjum, aby zapewnić zgodność z ustalonymi celami.

Więcej informacji o działalności konsorcjum jest dostępnych na stronie: ceric-eric.eu

Zgromadzenie Ogólne CERIC-ERIC

Autor zdjęć: Joanna Kowalik

Recommended
Konferencja iNEXT

„Przełom kopernikański” w naukach biologicznych - konferencja iNEXT

Konferencja Nanotexnology 2024

Nanotechnologia i badania synchrotronowe w Grecji, czyli cztery konferencje na raz.

Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wyższego gościła w Centrum SOLARIS

Projekt nowej linii badawczej w SOLARIS jako zwieńczenie współpracy trzech krajów