Międzynarodowe Sympozjum SYLINDA w Centrum SOLARIS

13.03.2024
Na dwa dni (7-8 marca 2024) Centrum SOLARIS zamieniło się w stolicę światowej spektroskopii absorpcyjnej promieniowania rentgenowskiego (XAS), za sprawa wybitnych specjalistów, którzy przyjęli zaproszenie od krakowskiego synchrotronu. Wydarzenie odbyło się w trybie hybrydowym i zgromadziło około 300 uczestników, którzy mieli możliwość wzięcia udziału w sympozjum za pośrednictwem komunikatora internetowego.
Zastosowanie nanospektroskopii w podczerwieni - otwarta rejestracja na warsztaty

06.03.2024
Narodowe Centrum Promieniowania Synchrotronowego SOLARIS zaprasza do udziału w bezpłatnym workshopie pt. „Infrared Nanoscopy Workshop on Biological and Polymer Nanomaterials”, który organizujemy wspólnie z firmą Neaspec w dniach 24-26 kwietnia 2024 r. w naszym Centrum. Tematem workshopu są możliwości zastosowania nanospektroskopii w podczerwieni (techniki: s-SNOM, nano-FTIR, AFM-IR) w badaniach struktur nanometrycznych, w tym głównie nanomateriałów biologicznych i polimerowych.
Wiosenny nabór wniosków o czas badawczy już otwarty.

05.03.2024
1 marca br. ruszył trzynasty nabór wniosków o czas badawczy w Centrum SOLARIS. Naukowcy mogą aplikować o możliwość przeprowadzania swoich badań na jednej z dostępnych linii badawczych, takich jak: ASTRA, CIRI, DEMETER (PEEM, STXM), PHELIX, PIRX, POLYX URANOS oraz na Kriomikroskopie elektronowym Titan Krios G3i. Aplikacje można składać za pośrednictwem SOLARIS User Network (SUN) do 3 kwietnia 2024 (do godz. 23:59). Eksperymenty z wiosennego naboru wniosków prowadzone będą od września 2024 do lutego 2025 r.
Ceremonia otwarcia nowej linii badawczej POLYX

04.03.2024
1 marca 2024 odbyła się oficjalna ceremonia otwarcia linii badawczej POLYX, która służy do mikroobrazowania i mikrospektroskopii rentgenowskiej w zakresie energii 4-15 keV. Pozwala na obrazowanie struktury (2D i 3D), składu pierwiastkowego oraz faz chemicznych w badanych próbkach. W uroczystości uczestniczyło wielu znakomitych gości wraz z zespołem zaangażowanym w powstanie linii. Infrastruktura powstała dzięki ścisłej współpracy naukowców z Uniwersytetu Jagiellońskiego, Akademii Górniczo-Hutniczej oraz Instytutu Fizyki Jądrowej PAN.
Crosscarpatian Synchrotron School (CSS2024) – otwarty nabór

28.02.2024
Narodowe Centrum Promieniowania Synchrotronowego SOLARIS zaprasza do udziału w wydarzeniu pt. Crosscarpatian Synchrotron School, które zostanie zorganizowane w terminie 10 do 15 czerwca 2024 w naszej siedzibie w Krakowie. Oferta szkoły synchrotronowej jest skierowana do studentów, doktorantów i naukowców, którzy chcieliby zapoznać się lub zgłębić wiedzę w dziedzinie promieniowania synchrotronowego lub dedykowanych technik synchrotronowych.