Skip to main content

Отображение сетевого контента Отображение сетевого контента

Центр «СОЛЯРИС»

Отображение сетевого контента Отображение сетевого контента

Pierwsze wyniki obrazowania w mikroskopie PEEM

Pierwsze wyniki obrazowania w mikroskopie PEEM

Pod koniec 2017 r. sukcesem zakończono proces instalacji mikroskopu fotoelektrycznego PEEM na linii eksperymentalnej PEEM/XAS. Pierwszy raz w polskim synchrotronie użyto promieniowania synchrotronowego do uzyskania obrazowania z chemiczną i magnetyczną zdolnością rozdzielczą.

W wyniku intensywnych pomiarów spektroskopowych XAS przetestowano kilka próbek eksperymentalnych. Najbardziej spektakularną była strukturyzowana próbka permaloju na podłożu krzemowym z przekładką Co pokrytą ochronną warstwą aluminium (1nm Al / 2nm NiFe / 20nm Co / Si). Na powierzchni próbki znajdowały się różne nano- i mikrostruktury otrzymane metodą litograficzną, które wykazywały bogatą magnetyczną strukturę domenową.

Na zdjęciu od lewej: Dorota Wilgocka-Ślęzak (IKiFP PAN), Michał Ślęzak (WFiIS AGH), Marcin Zając (NCPS SOLARIS), Joanna Stępień (ACMiN AGH).

Na zdjęciu od lewej: Dorota Wilgocka-Ślęzak (IKiFP PAN), Michał Ślęzak (WFiIS AGH), Marcin Zając (NCPS SOLARIS), Joanna Stępień (ACMiN AGH).

S jak Solaris. Powyższe obrazy magnetyczne były zbierane na linii L3 żelaza dla energii promieniowania 706.8eV.Po lewej obraz XAS zbierany z polaryzacją liniową. . Po prawej obraz różnicowy XMCD domen magnetycznych. Pole widzenia to 75μm.
S jak Solaris. Powyższe obrazy magnetyczne były zbierane na linii L3 żelaza dla energii promieniowania 706.8eV.Po lewej obraz XAS zbierany z polaryzacją liniową. Po prawej obraz różnicowy XMCD domen magnetycznych. Pole widzenia to 75μm.
Powyższe obrazy magnetyczne były zbierane na linii L3 żelaza dla energii promieniowania 706.8eV.Po lewej obraz XAS zbierany z polaryzacją liniową.  Po prawej obraz różnicowy XMCD domykających domen magnetycznych Landaua w kwadratowej strukturze permaloju. Pole widzenia to 50μm.
Powyższe obrazy magnetyczne były zbierane na linii L3 żelaza dla energii promieniowania 706.8eV.Po lewej obraz XAS zbierany z polaryzacją liniową. Po prawej obraz różnicowy XMCD domykających domen magnetycznych Landaua w kwadratowej strukturze permaloju. Pole widzenia to 50μm.
Recommended
Konferencja iNEXT

„Przełom kopernikański” w naukach biologicznych - konferencja iNEXT

Konferencja Nanotexnology 2024

Nanotechnologia i badania synchrotronowe w Grecji, czyli cztery konferencje na raz.

Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wyższego gościła w Centrum SOLARIS

Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wyższego gościła w Centrum SOLARIS

Projekt nowej linii badawczej w SOLARIS jako zwieńczenie współpracy trzech krajów

Projekt nowej linii badawczej w SOLARIS jako zwieńczenie współpracy trzech krajów