W dniach 14-15 marca br. w DESY odbyło się spotkanie inaugurujące projekt RIANA (Research Infrastructure Access in Nanoscience & Nanotechnology). Projekt formalnie rozpoczął się 1 marca i przez kolejne cztery lata będzie umożliwiał szerokiemu gronu użytkowników realizację badań w 69 wiodących europejskich infrastrukturach badawczych, prowadząc do rozwoju oraz upowszechnienia wiedzy w obszarze nanonauki oraz nanomateriałów.

- Nadrzędnym celem projektu RIANA jest zagwarantowanie dostępu do infrastruktur badawczych dysponujących zdywersyfikowanym zapleczem technologicznym umożliwiając tym samym prowadzenie interdyscyplinarnych badań z zakresu nanonauki oraz nanomateriałów, jak również wspieranie dynamicznego rozwoju wymienionych obszarów badawczych. Co równie istotne, w strukturze projektu zostanie utworzony zespół składający się z młodych naukowców wspieranych przez kadrę wykwalifikowanych specjalistów, dzięki czemu możliwe będzie spersonalizowane podejścia do użytkowników zapewniając im nie tylko wsparcie podczas ubiegania się o udział w projekcie RIANA, ale i pomoc podczas prowadzenia badań i analizie danych, podkreślił dr Michael Stuckelberger, koordynator projektu, podczas uroczystej inauguracji.

Podsumowując RIANA to projekt angażujący jednocześnie środowisko akademickie, jak i świat przemysłu poprzez umożliwienie dostępu do światowej klasy infrastruktur, oferujących różnorodne, niestandardowe techniki badawcze. To złożone, ale jakże innowacyjne podejście otworzy nowe możliwości dla szerokiego grona obecnych, jak i nowych użytkowników przyśpieszając tym samym rozwój nauki w zakresie nanomateriałów.

Strona internetowa RIANA: https://riana-project.eu/

Więcej informacji o projekcie:

Dr. Michael Stuckelberger, DESY
Email: michael.stuckelberger@desy.de

Gaston Garcia, UAM
Komunikacja projektu
Email: gaston.garcia@uam.es

Lokalny koordynator:

Email: m.zychowska@uj.edu.pl

Kontakt dla mediów:
riana-coordinator@desy.de
solaris.pr@uj.edu.pl

Zdjęcie 1 Uczestnicy spotkania inauguracyjnego RIANA

Zdjęcia uczestników spotkania inaugurującego projekt RIANA.

Recommended
Infrared Nanoscopy Workshop w Centrum SOLARIS