Skip to main content

Отображение сетевого контента Отображение сетевого контента

Центр «СОЛЯРИС»

Отображение сетевого контента Отображение сетевого контента

Aktualności

Dwie naukowczynie z SOLARIS laureatkami grantu MINIATURA 6

Dwie naukowczynie z SOLARIS laureatkami grantu MINIATURA 6

10.11.2022
Dr Anna Mandziak i dr Karolina Kosowska zostały laureatkami szóstej edycji konkursu MINIATURA, finansowanego przez Narodowe Centrum Nauki. Pierwsza z nich, wykorzysta grant na badania wstępne w obszarze optymalizacji procesu wzrostu cienkich warstw magnetytu domieszkowanego gadolinem. Druga badaczka wybierze się na miesięczny staż i będzie dalej rozwijać metodę czterech polaryzacji wykorzystując mikroskopię O-PTIR.
Prof. Marcin Nowotny laureatem nagrody FNP

Prof. Marcin Nowotny laureatem nagrody FNP

07.11.2022
3. listopada poznaliśmy tegorocznych laureatów Nagród Fundacji na Rzecz Nauki Polskiej (FNP). Laureatem tej najbardziej prestiżowej nagrody naukowej w Polsce został prof. Marcin Nowotny. Wieloletni współpracownik Centrum SOLARIS, który jest współautorem koncepcji utworzenia centrum kriomikroskopii elektronowej w SOLARIS.
Spotkanie plenarne LEAPS 2022

Spotkanie plenarne LEAPS 2022

02.11.2022
Reprezentacja pracowników SOLARIS wzięła udział w tegorocznym spotkaniu plenarnym LEAPS, które odbyło się w Villigen, w Szwajcarii. Głównym celem spotkania było omówienie proponowanej strategii dla akceleratorowych ośrodków fotonowych (ESAP). Na tle obecnego kryzysu energetycznego przedstawiono wizję nowoczesnych źródeł światła opartych na akceleratorach, które odpowiadają na obecne i przyszłe wyzwania społeczne i naukowe.
Nowa orbita dla elektronów

Nowa orbita dla elektronów

28.10.2022
Oszczędności na energii oraz rozwiązanie problemu z korekcją orbity wiązki - to wyniki niedawnej optymalizacji przeprowadzonej w ramach projektu zainicjowanego przez doktora Romana Panasia z działu akceleratorów. Problemy z korekcją wynikały z nieoptymalnego wyznaczenia złotej orbity, polegającej na precyzyjnym określeniu elektrycznych środków monitorów pozycji wiązki. Okazało się, że magnesy korekcyjne ulegały okresowej saturacji, co uniemożliwiało utrzymanie prawidłowej orbity. Optymalizacja orbity wiązki była niezbędna, gdyż pośrednio wpływa ona na jakość i moc światła synchrotronowego. Wypracowanie i wdrożenie nowych algorytmów pozycjonowania wiązki zajęło około 2 miesiące.
Trzecie z cyklu spotkań SOLARIS Industry Day już za nami!

Trzecie z cyklu spotkań SOLARIS Industry Day już za nami!

25.10.2022
13 października 2022 na terenie Centrum SOLARIS odbyło się trzecie z serii spotkań dedykowanych użytkownikom ze świata przemysłu. Tym razem spotkanie było współorganizowane z firmą Deloitte, międzynarodową siecią spółek handlowych świadczących usługi doradcze i audytorskie.