Elektrony w pierścieniu akumulacyjnym

09.04.2022
Kolejny krok milowy zespołu SOLARIS: w maju 2015 r. wiązka elektronów dotarła do pierwszej sekcji w pierścieniu akumulacyjnym.
Synchrotron przykryty płytami

09.04.2022
W marcu 2015 r. tunel synchrotronu został przykryty 180 betonowymi płytami. Każda płyta waży – w zależności od wielkości oraz betonu z jakiego została wykonana – od trzech do pięciu ton.
Wiązka elektronów dotarła do końca akceleratora liniowego

22.02.2018
W lutym 2015 r. fizykom z SOLARIS udało się przeprowadzić wiązkę elektronów przez cały akcelerator liniowy.
Pierwsze elektrony w synchrotronie SOLARIS

09.04.2022
W grudniu 2014 r. w synchrotronie SOLARIS udało się pozyskać pierwsze elektrony. Zostały one wyprodukowane w dziale elektronowym, gdzie są również wstępnie przyspieszane. Następnie trafiają do akceleratora liniowego, w którym osiągają prędkość bliską prędkości światła.
Instalacja systemu próżniowego

09.04.2022
W czerwcu 2014 r. specjaliści z Narodowego Centrum Badań Jądrowych w Świerku (NCBJ) przy współpracy z zespołem SOLARIS rozpoczęli prace montażowe związane z instalacją próżniową krakowskiego synchrotronu.