Biuro Użytkownika
Alicja Górkiewicz
tel. stacjonarny: 12 664 41 99
tel. komórkowy: 571 445 045
e-mail: user.solaris@uj.edu.pl
https://duo.synchrotron.pl/
Biuro Użytkownika
Alicja Górkiewicz
tel. stacjonarny: 12 664 41 99
tel. komórkowy: 571 445 045
e-mail: user.solaris@uj.edu.pl
https://duo.synchrotron.pl/
Opiekun danej linii skontaktuje się z wnioskodawcą celem ustalenia terminu eksperymentu. Opiekun ustala półroczny harmonogram pracy linii, uwzględniający czas dla użytkowników, czas maszynowy oraz czas wyłączenia synchrotronu.
Preferowane oraz odrzucone przez użytkownika terminy (zadeklarowane w formularzu DUO) są w miarę możliwości uwzględniane przez opiekuna linii podczas ustalania terminu eksperymentu.
Final Declaration, to dokument załączony do wiadomości e-mail informujący o przyznaniu czasu badawczego w Centrum SOLARIS.
Szablon Final Declaration można również pobrać tutaj: (szablon w wordzie)
Final Declaration należy przesłać do Biura Użytkownika SOLARIS (user.solaris@uj.edu.pl) w formacie pdf. nie później niż 2 tygodnie przed rozpoczęciem eksperymentu w Centrum SOLARIS.
Zmiany w przesłanym już dokumencie można wprowadzić nie później niż na 3 dni robocze przed rozpoczęciem eksperymentu. W tym przypadku należy jak najszybciej skontaktować się z Biurem Użytkownika SOLARIS.
Dokument Final Declaration powinien zawierać następujące informacje:
W przypadku jakichkolwiek pytań lub wątpliwości, zarówno Opiekun Linii jak i Biuro Użytkownika SOLARIS będą się kontaktować z Użytkownikiem.
Warunkiem koniecznym do otrzymania karty dostępu do laboratoriów SOLARIS jest zaliczenie internetowego szkolenia BHP. Szkolenie dostępne jest w DUO (https://duo.synchrotron.pl/#/trainings).
Opiekunowie linii badawczych pomagają użytkownikom rozpocząć eksperyment, odpowiednio konfigurując aparaturę, przekazując informacje na temat obsługi linii oraz pomagając w stworzeniu odpowiedniego środowiska próbki. Opiekunowie pomagają również w czasie eksperymentu, ale nie przeprowadzają go.
Pomiary wykonują użytkownicy i obowiązkiem głównego wnioskodawcy jest zapewnienie takiej liczby naukowców, która umożliwi realizowanie eksperymentu przez całą dobę.
Po zakończonych pomiarach prosimy o pozostawienie stanowiska badawczego linii pomiarowej w takim stanie, w jakim było przed rozpoczęciem eksperymentu.
Jeżeli zaistnieje potrzeba, Użytkownik może wysłać próbki do NCPS SOLARIS. Koszty wysyłki próbek do SOLARIS pokrywają Użytkownicy. Są oni również odpowiedzialni za przygotowanie wszystkich dokumentów związanych z przesyłką.
Niezależnie od wymagań bezpieczeństwa związanych z przesyłką próbki, muszą również zostać spełnione wymagania bezpieczeństwa SOLARIS, które zostaną przekazane Użytkownikowi wraz z wynikami oceny bezpieczeństwa próbki, przeprowadzanej przez Inspektorat BHP UJ na platformie DUO. Mają one decydujące znaczenie dla przyjęcia przesyłki.
UWAGA: nie można przesunąć planowanej daty eksperymentu, ani wydłużyć przyznanego czasu eksperymentu z powodu opóźnienia transportu próbki. Dlatego należy upewnić się, że przesyłka została zaplanowana odpowiednio wcześnie!
Dane z eksperymentu są przechowywane w ośrodku przez okres 6 miesięcy od dnia zakończenia eksperymentu w przypadku linii pomiarowych oraz 30 dni dla eksperymentów realizowanych na mikroskopie Cryo-EM.
Poza tym określonym okresem, SOLARIS nie ponosi odpowiedzialności za przechowywanie wyników i danych.
Sugerujemy zabranie ze sobą pamięci przenośnej (dysk zewnętrzny, pendrive itp.). Zalecamy, aby dane na bieżąco zapisywać na własnym nośniku.
Centrum SOLARIS działa w trybie 24/6 (24 godziny na dzień, 6 dni w tygodniu).
Wiązka jest dostarczana liniom badawczym od wtorku do soboty, w godzinach 9:00-20:00 (11 godzin) oraz 21:00-8:00 (11 godzin). W godzinach 8:00-9:00 oraz 20:00-21:00 przeprowadzana jest iniekcja elektronów.
Centrum SOLARIS zapewnia wsparcie operatorów źródła promieniowania
w godzinach 8:00-22:00 - wsparcie na miejscu
w godzinach 22:00-02:00 - wsparcie telefoniczne dyżurnego operatora
w czasie wstrzykiwania wiązki elektronów (8:00-9:00 i 20:00-21:00) - wsparcie na miejscu
w pozostałych godzinach wsparcie telefoniczne dyżurnego operatora.
w godzinach pracy - wsparcie na miejscu
po godzinach pracy do godz. 22:00 - wsparcie telefoniczne
Złożenie Raportu jest obowiązkowe dla wszystkich Użytkowników, którzy zamierzają składać kolejny wniosek o czas badawczy w SOLARIS.
Międzynarodowa Komisja Oceniająca zastrzega sobie prawo do odrzucenia wniosku, jeśli jego autor nie przedstawił Raportu ze swojego poprzedniego eksperymentu.
Użytkownik powinien wspomnieć o infrastrukturze badawczej SOLARIS, która była istotna dla wyników opisanych w publikacji. Użytkownik jest zobowiązany do przesłania do Biura Użytkownika pełnego numeru referencyjnego i streszczenia wszystkich opublikowanych artykułów będących efektem korzystania z usług oferowanych przez Centrum SOLARIS.
Każda publikacja musi zawierać następujące zdanie:
Zgodnie z międzynarodową dobrą praktyką zachęcamy Użytkowników do oferowania współautorstwa publikacji pracownikom SOLARIS, którzy swoją pracą przyczynili się bezpośrednio do osiągniętych wyników eksperymentu.
Uwaga:
Jeśli chcesz przekazać szczegółowe uwagi dotyczące eksperymentu, zanotuj je w Ankiecie zadowolenia Użytkownika (link do ankiety jest przesyłany przez Biuro Użytkownika każdorazowo po zakończeniu eksperymentu).