Nagroda Miasta Krakowa dla zespołu Structural Biology Core Facility

15 czerwca 2021 roku odbyła się gala wręczenia Nagród Miasta Krakowa. Jednym z laureatów w dziedzinie „nauka i technika” została sześcioosobowa grupa badaczy - Structural Biology Core Facility z Małopolskiego Centrum Biotechnologii UJ w składzie: dr hab. Sebastian Glatt - kierownik, dr Michał Rawski, mgr Kinga Wróbel oraz dr Przemysław Grudnik, dr Piotr Wilk, mgr Klaudia Woś. Trzej pierwsi wymienieni naukowcy to również pracownicy Krajowego Centrum Kriomikroskopii Elektronowej działającego w Narodowym Centrum Promieniowania Synchrotronowego SOLARIS.

Nagroda przyznawana jest od 1933 roku wybitnym mieszkańcom Krakowa. Stanowi wyraz uznania za prace na rzecz rozwoju i wzmacniania twórczego oraz naukowego potencjału miasta.

Jesteśmy dumni, że zespół SOLARIS współtworzą znakomici badacze i osobowości nauki. Cieszy nas, że przedstawiciele miasta Krakowa, wraz z prezydentem Jackiem Majchrowskim, doceniają rolę nauki w rozwoju i promocji miasta - mówi prof. dr hab. Marek Stankiewicz, dyrektor NCPS SOLARIS .

To dla nas wyjątkowo miłe wyróżnienie – dodaje dr hab. Sebastian Glatt, kierownik zespołu badawczego MCB UJ i kierownik Laboratorium Cryo-EM w NCPS SOLARIS. Nasza praca na co dzień odbywa się za zamkniętymi drzwiami laboratorium, tym bardziej cieszy nas, że jej efekty są widoczne i doceniane także przez władze miasta - mówi.

Zespół pod kierownictwem dr hab. Sebastiana Glatta otrzymał nagrodę za wybitne osiągnięcia w pracy naukowo-badawczej w zakresie biologii strukturalnej. Szczegółowa wiedza o strukturach białek ma ogromną wartość w wielu aspektach naukowych. Badania w Glatt lab (nazwa laboratorium nagrodzonego zespołu badawczego) łączą biologię strukturalną (krystalografię rentgenowską i mikroskopię elektronową), biologię molekularną, biochemię białek, biofizykę i biologię komórki w zaawansowanych pracach nad zrozumieniem specyficznych mechanizmów regulacyjnych syntezy białek.

oprac. Katarzyna Bester-Ostrowska

Instalacja front-endu linii PolyX
UWAGA! Praca dla fizyka  z doświadczeniem w zastosowaniu promieniowania synchrotronowego
UWAGA! Praca dla fizyka z doświadczeniem w zastosowaniu promieniowania synchrotronowego
Odznaka honorowa  „Za zasługi dla wynalazczości” dla naszego Użytkownika
Odznaka honorowa „Za zasługi dla wynalazczości” dla naszego Użytkownika
Dwóch pracowników naukowych NCPS Solaris laureatami konkursu START 2021!