Zapraszamy na Małopolską Noc Naukowców!

11.09.2019
W tym roku Noc Naukowców w Centrum SOLARIS to oprowadzenie po hali eksperymentalnej, możliwość poeksperymentowania w minilaboratoriach oraz unikatowa okazja poczucia się – dzięki technologii Virtual Reality – jak elektron pędzący w tunelach naszych akceleratorów. Zapraszamy do SOLARIS w piątek, 27 września. Rejestracja od środy 18 września.

Nabór wniosków na linie badawcze i mikroskop Cryo-EM już otwarty

02.09.2019
Otwieramy nowy, czwarty już nabór wniosków o czas badawczy na liniach eksperymentalnych synchrotronu SOLARIS. W tym naborze po raz pierwszy będzie dostępny także kriomikroskop elektronowy. O jego zakup starało się konsorcjum, złożone z 18 najlepszych polskich instytucji naukowych, które prowadzą badania z zakresu biologii strukturalnej.

Druga linia diagnostyczna

30.08.2019
23 sierpnia 2019 r. zakończyło się coroczne letnie wyłączenie synchrotronu, czyli tzw. shutdown. W okresie tym wykonywane są niezbędne prace serwisowe i konserwacyjne, które poprawiają funkcjonowanie akceleratorów. Najważniejszymi zadaniami w tym roku były transport undulatora do tunelu pierścienia synchrotronu oraz instalacja urządzeń drugiej linii diagnostycznej.

Delegacja z Chińskiej Akademii Nauk o współpracy z SOLARIS

29.07.2019
Uczeni z Chińskiej Akademii Nauk odwiedzili Narodowe Centrum Promieniowania Synchrotronowego SOLARIS. Celem wizyty było przygotowanie pola do współpracy w zakresie badań nad promieniowaniem synchrotronowym.

Nowe linie w SOLARIS

02.07.2019
Ochrona środowiska, nanotechnologia, diagnostyka chorób to tylko niektóre z obszarów, w obrębie których będzie można prowadzić przełomowe badania dzięki decyzji Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego o finansowaniu budowy dwóch nowych linii pomiarowych oraz stacji badawczej w synchrotronie SOLARIS.