Przejdź do głównej treści

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Centrum SOLARIS

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Aktualności

Zapraszamy na Małopolską Noc Naukowców!

11.09.2019
W tym roku Noc Naukowców w Centrum SOLARIS to oprowadzenie po hali eksperymentalnej, możliwość poeksperymentowania w minilaboratoriach oraz unikatowa okazja poczucia się – dzięki technologii Virtual Reality – jak elektron pędzący w tunelach naszych akceleratorów. Zapraszamy do SOLARIS w piątek, 27 września. Rejestracja od środy 18 września.

Nabór wniosków na linie badawcze i mikroskop Cryo-EM już otwarty

02.09.2019
Otwieramy nowy, czwarty już nabór wniosków o czas badawczy na liniach eksperymentalnych synchrotronu SOLARIS. W tym naborze po raz pierwszy będzie dostępny także kriomikroskop elektronowy. O jego zakup starało się konsorcjum, złożone z 18 najlepszych polskich instytucji naukowych, które prowadzą badania z zakresu biologii strukturalnej.

Druga linia diagnostyczna

30.08.2019
23 sierpnia 2019 r. zakończyło się coroczne letnie wyłączenie synchrotronu, czyli tzw. shutdown. W okresie tym wykonywane są niezbędne prace serwisowe i konserwacyjne, które poprawiają funkcjonowanie akceleratorów. Najważniejszymi zadaniami w tym roku były transport undulatora do tunelu pierścienia synchrotronu oraz instalacja urządzeń drugiej linii diagnostycznej.

Delegacja z Chińskiej Akademii Nauk o współpracy z SOLARIS

29.07.2019
Uczeni z Chińskiej Akademii Nauk odwiedzili Narodowe Centrum Promieniowania Synchrotronowego SOLARIS. Celem wizyty było przygotowanie pola do współpracy w zakresie badań nad promieniowaniem synchrotronowym.

Nowe linie w SOLARIS

02.07.2019
Ochrona środowiska, nanotechnologia, diagnostyka chorób to tylko niektóre z obszarów, w obrębie których będzie można prowadzić przełomowe badania dzięki decyzji Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego o finansowaniu budowy dwóch nowych linii pomiarowych oraz stacji badawczej w synchrotronie SOLARIS.