Przejdź do głównej treści

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Centrum SOLARIS

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Lista publikacji naukowych

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Międzynarodowe Sympozjum SYLINDA w Centrum SOLARIS

Międzynarodowe Sympozjum SYLINDA w Centrum SOLARIS

Na dwa dni (7-8 marca 2024) Centrum SOLARIS zamieniło się w stolicę światowej spektroskopii absorpcyjnej promieniowania rentgenowskiego (XAS), za sprawa wybitnych specjalistów, którzy przyjęli zaproszenie od krakowskiego synchrotronu. Wydarzenie odbyło się w trybie hybrydowym i zgromadziło około 300 uczestników, którzy mieli możliwość wzięcia udziału w sympozjum za pośrednictwem komunikatora internetowego.

 

„Sylinda" to międzynarodowy projekt, którego liderem jest SOLARIS, partnerami zaś synchrotron ALBA (Hiszpania) oraz dwie uczelnie: Hochschule Niederrhein i Uniwersytet w Bonn. Działania podejmowane przez konsorcjum mają zachęcić przemysł do korzystania z infrastruktury badawczej SOLARIS, zwiększyć możliwości, jakie oferuje ona naukowcom oraz poszerzyć grono użytkowników ośrodka.


Realizacja projektu była dla nas jednocześnie kroczeniem po niezwykle stromej krzywej uczenia się. Kiedy 3 lata temu rozpoczynaliśmy realizacje projektu, SOLARIS nie posiadał wypracowanych ścieżek współpracy z partnerami przemysłowymi. Dzisiaj natomiast organizujemy sympozjum, gdzie siadamy przy jednym stole z najlepszymi ekspertami w dziedzinie badań przemysłowych nie tylko z Europy lecz z niemal wszystkich kontynentów. Jednocześnie prowadzimy rozmowy o współpracy z największymi polskimi spółkami technologicznymi, a nasze przychody z tej działalności sięgnęły w ostatnim roku pół miliona złotych. Jeszcze większą dynamikę obserwujemy w rozwoju naszej aktywności projektowej, gdzie warto wymienić koordynację jednego z największych realizowanych obecnie w Europie projektów -  transgranicznego dostępu do infrastruktury badawczej NEPHEWS. Projekt Sylinda pozwolił nam zatem na osiągnięcie poziomu rozpoznawalności marki SOLARIS na arenie międzynarodowej na poziomie zdecydowanie przewyższającym nasze pierwotne oczekiwania – powiedział Michał Młynarczyk, koordynator projektu SYLINDA.

Jednym z głównych zadań w projekcie było wsparcie budowy linii badawczej powstającej w SOLARIS we współpracy z Hochschule Niederrhein. Linia ASTRA obecnie jest wykorzystywana do prowadzenia pomiarów metodą spektroskopii absorpcyjnej promieniowania rentgenowskiego (X-ray absorption spectroscopy), a jej opiekun dr Alexey Maximenko był jednym z głównych organizatorów i wykonawców przedsięwzięcia.

Otrzymaliśmy bardzo pozytywne opinie na temat organizowanego przez nas sympozjum. Nasi uczestnicy mogli wysłuchać prezentacji uznanych naukowców z zakresu absorpcyjnej spektroskopii rentgenowskiej z europejskich ośrodków promieniowania synchrotronowego zrzeszonych w grupie LEAPS, z amerykańskich ośrodków promieniowania synchrotronowego, z tajlandzkiego ośrodka promieniowania synchrotronowego oraz prelegentów z wiodących grup, które opracowują teoretyczne podstawy teorii XAS. Uczestnicy mogli usłyszeć również o praktycznym aspekcie badań jakim jest udana współpraca laboratoriów promieniowania synchrotronowego z przemysłem. Bardzo cieszyło nas duże zainteresowanie udziałem w wydarzeniu obecnych i mamy nadzieję przyszłych użytkowników. Każdy dzień sympozjum kończył się bardzo ożywioną i ciekawą dyskusją panelową. Wierzymy, że sympozjum zmotywuje kolejnych naukowców do przyjazdu do SOLARIS (i na linię badawczą ASTRA) w celu przeprowadzenia eksperymentów, a także będzie wizytówką sukcesu projektu SYLINDA finansowanego przez Wspólnotę Europejską (Kontrakt nr 952148) - powiedział dr Alexey Maximenko.

Sympozjum stanowiło podsumowanie pracy całego zespołu i możliwość zapoznania się szerszego grona odbiorców z prezentacjami liderów grup naukowych z najlepszych światowych uniwersytetów, którzy prowadzą badania przy użyciu źródeł promieniowania synchrotronowego. Zaproszeni wykładowcy opowiedzieli jak wykorzystują w swoich codziennych badaniach spektroskopię absorpcyjną promieniowania rentgenowskiego i przybliżyli uczestnikom najnowsze osiągnięcia eksperymentalne, a także możliwości współpracy nauki i przemysłu.
Na sesji posterowej zaprezentowano 32 plakaty przygotowane przez naukowców, którzy mieli możliwość prowadzenia swoich eksperymentów na linii badawczej ASTRA. 
Głównym wyzwaniem sympozjum było zachęcenie uczestników do korzystania z tej techniki badawczej i pokazanie jak można z niej korzystać na wyższym poziomie, co mamy nadzieję udało się zrealizować.

Projekt „Sylinda” potrwa do czerwca 2024 roku.

 

Sympozjum SYLINDA

 

Sympozjum SYLINDA

 

Sympozjum SYLINDA

 

Autor zdjęć: Joanna Kowalik

Polecamy również
Centrum SOLARIS gospodarzem LEAPS-INNOV annual meeting oraz LEAPS General Assembly

Centrum SOLARIS gospodarzem LEAPS-INNOV annual meeting oraz LEAPS General Assembly

Ruszył europejski projekt RIANA - Centrum nanonauki i nanotechnologii

Ruszył europejski projekt RIANA - Centrum nanonauki i nanotechnologii

Podsumowanie trzynastego naboru wniosków

Podsumowanie trzynastego naboru wniosków

Największe Centra Nauki gościły w SOLARIS

Największe Centra Nauki gościły w SOLARIS