
Widok zawartości stron
Centrum SOLARIS
Widok zawartości stron
Widok zawartości stron
Badania
Algorytm korekty rozpraszania typu Mie promieniowania IR dla próbek cylindrycznych
20.09.2023
Naukowcy z linii badawczej CIRI opublikowali algorytm do korekty artefaktów związanych z rozpraszaniem typu Mie dla próbek cylindrycznych, np. włókien. Próbki o cylindrycznych kształtach są obecnie szeroko eksplorowane, szczególnie wykorzystując spolaryzowaną spektroskopię w podczerwieni (IR). Dlatego nowy algorytm poza przypadkiem niespolaryzowanego promieniowania, może być również wykorzystany dla przypadków liniowej polaryzacji.
więcej o Algorytm korekty rozpraszania typu Mie promieniowania IR dla próbek cylindrycznych
Nowe możliwości zastosowania materiałów antyferromagnetycznych.
18.09.2023
Naukowcy z linii badawczej DEMETER wraz z badaczami z madryckiego Institute of Ceramics and Glass oraz Spanish National Research Council w czasopiśmie Ultramicroscopy opublikowali pracę w której prezentują metodę wytwarzania cienkich warstw antyferromagnetyka NixCo1-xO na podłożu Ru(0001). Do zbadania właściwości tlenków niklowo-kobaltowych wykorzystano mikroskop XPEEM w synchrotronie Alba w Barcelonie.
więcej o Nowe możliwości zastosowania materiałów antyferromagnetycznych.
Naukowcy z MCB UJ odkryli jak stworzyć białko z metylowanego mRNA.
18.09.2023
Najnowsze prace naukowców z Małopolskiego Centrum Biotechnologii Uniwersytetu Jagiellońskiego ujawniły wpływ specyficznej modyfikacji mRNA, a mianowicie metylacji N6 adeniny (m6A), na proces translacji. Wyniki badań zostały uzyskane we współpracy z grupą z Instytutu Maxa Plancka w Getyndze i niedawno opublikowane w "Nature Communications" (Link 3). Badania były prowadzone w pracowni MCB Structural Biology Core Facility oraz w Centrum SOLARIS przy użyciu krio-mikroskopu elektronowego Titan Krios G3i.
więcej o Naukowcy z MCB UJ odkryli jak stworzyć białko z metylowanego mRNA.
Badania właściwości strukturalnych bimetalicznych nanostruktur AuCu.
22.08.2023
Naukowcy z Pracowni Materiałów Funkcjonalnych (Instytut Maszyn Przepływowych Polskiej Akademii Nauk) zbadali strukturę chemiczną bimetalicznych nanostruktur AuCu osadzonych na nanodołkach Ti przy użyciu rentgenowskiej spektroskopii absorpcyjnej i rentgenowskiej spektroskopii fotoelektronów z wykorzystaniem promieniowania synchrotronowego. Po raz pierwszy wykonano badania AuCu przy użyciu promieniowania synchrotronowego, które pozwoliły na dokładną charakterystykę struktury chemicznej materiałów wytworzonych w procesie gwałtownej obróbki termicznej w różnych atmosferach oraz wpływu tej struktury na aktywność fotoelektrochemiczną.
więcej o Badania właściwości strukturalnych bimetalicznych nanostruktur AuCu.
Struktura elektronowa rzeczywistego kryształu 1T-TaS2 z defektami strukturalnymi.
18.09.2023
Naukowcy z Wydziału Fizyki i Informatyki Stosowanej Uniwersytetu Łódzkiego we współpracy z naukowcami z linii eksperymentalnej URANOS zbadali strukturę elektronową 1T-TaS2. Wysokorozdzielcze pomiary ARPES wykonano w NCPS Solaris w ramach kompleksowych badań wpływu defektów strukturalnych na właściwości elektronowe masowego 1T-TaS2.
więcej o Struktura elektronowa rzeczywistego kryształu 1T-TaS2 z defektami strukturalnymi.