Instalacja urządzeń linii badawczej XMCD

W maju 2019 r. w tunelu synchrotronu SOLARIS zainstalowane zostały pierwsze urządzenia (tzw. front end) linii badawczej o roboczej nazwie XMCD.

Wcześniej (grudzień 2018 r.) na hali eksperymentelnej (w miejscu, gdzie linia zostanie przyłączona do synchrotronu) powstała klatka ołowiana, czyli hutch. Będzie ona chronić naukowców i pracowników SOLARIS przed szkodliwym promieniowaniem elektromagnetycznym.

Kolejny krok związany z budową linii badawczej to instalacja undulatora w sekcji prostej synchrotronu. Prace planowane są na lato 2019 r.

Linia XMCD zostanie wyposażona w mikroskop PEEM oraz stację oktupolową. W przyszłości planowany jest również zakup mikroskopu STXM. Potencjalne zastosowania linii to badania uporządkowania magnetycznego, badania struktury domenowej, obrazowanie składu chemicznego, spektroskopia biomolekuł, detekcja fluorescencji. Pierwsi naukowcy będą mogli skorzystać z aparatury w 2021 r.

Więcej informacji o infrastrukturze znajduje się w dziale Linie badawcze.

Oprac.A.Ch

Смотреть фотогалерею