Rozbudowa SOLARIS coraz bliżej

4 lutego 2021 r. Prezydent Miasta Krakowa wydał decyzję o pozwoleniu na budowę w ramach strategicznego projektu "Przebudowa i rozbudowa budynku NCPS SOLARIS".

Wydarzenie to jest kamieniem milowym w realizacji przedsięwzięcia i oznacza, że za kilka miesięcy tj. po zakończeniu trwającej obecnie ostatniej fazy projektów, zostanie otwarty przetarg na roboty budowlane, które powinny rozpocząć się w drugiej połowie 2021 r. – mówi Paweł Bulira, zastępca dyrektora ds. technicznych w NCPS SOLARIS,

Powierzchnia hali synchrotronu znacznie powiększy się, a w nowej części zostaną wybudowane linie badawcze, których umiejscowienie w obecnie istniejącej przestrzeni byłoby niemożliwe. Jedną z nich będzie linia SOLCRYS, przeznaczona do badań strukturalnych. Stacje końcowe linii SOLCRYS umożliwią m.in. analizy struktury białek, wirusów, kwasów nukleinowych i polimerów

W związku z rozwojem ośrodka i kolejnymi otwartymi i planowanymi projektami, koncepcję rozbudowywanego budynku poddano w fazie końcowego projektowania szeregowi zmian i optymalizacji. Dzięki nim w rozbudowanym budynku oprócz funkcji i przestrzeni pierwotnie zakładanych przewidziano także instalację mikroskopów w ramach rozwoju Krajowego Centrum Kriomikroskopii Elektronowej. Miejsce znajdzie tutaj także instalacja odzysku i skraplania helu używanego do eksperymentów oraz infrastruktura serwerowni.

Wartość inwestycji to około 22 mln zł.  Przypomnijmy, że rozbudowa jest możliwa dzięki dotacji przyznanej w połowie roku 2020 przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego (obecnie Ministerstwo Edukacji i Nauki). Więcej pisaliśmy tutaj.

Recommended
Infrared Nanoscopy Workshop w Centrum SOLARIS