Trzecia linia badawcza w synchrotronie SOLARIS

09.04.2022
Do synchrotronu SOLARIS dotarły komponenty trzeciej linii badawczej. Linia działała dotychczas w ośrodku badawczym MaxLab w Lund (Szwecja). Została zdemontowana i przetransportowana do Krakowa przez członków zespołu SOLARIS oraz przedstawicieli kilku innych polskich ośrodków naukowych.
Stacja pomiarowa XAS w SOLARIS

09.04.2022
W grudniu 2015 r. zespół Centrum SOLARIS zakończył proces instalacji drugiej stacji badawczej na linii eksperymentalnej PEEM/XAS.
Zakończył się kolejny etap rozruchu synchrotronu

25.01.2018
W listopadzie 2015 r. po żmudnych optymalizacjach parametrów pierścienia akumulacyjnego synchrotron SOLARIS zaczął operować przy nominalnej optyce.
Elektrony synchrotronu osiągnęły docelową energię

09.04.2022
1 października 2015 r. zespół Centrum SOLARIS zakumulował w synchrotronie 20 mA prądu elektronów przyspieszonych do docelowej energii 1,5 GeV.
Uroczyste otwarcie Centrum SOLARIS

09.04.2022
21 września 2015 r. w hali eksperymentalnej krakowskiego synchrotronu odbyła się uroczystość otwarcia Narodowego Centrum Promieniowania Synchrotronowego SOLARIS.