Stacja końcowa PEEM w SOLARIS

09.04.2022
W lipcu 2015 r. do SOLARIS dotarł element, który pozwoli zakończyć instalację pierwszej linii badawczej synchrotronu. To mikroskop fotoemisyjny PEEM do badań w wielu dziedzinach nauki, od fizyki przez chemię, katalizę, inżynierię materiałową po archeologię.
Pierwsze światło w synchrotronie SOLARIS

09.04.2022
Zespołowi Centrum SOLARIS udało się wprowadzić wiązkę elektronów do pierścienia synchrotronu i przy wyjściu do linii badawczych zobaczyć pierwsze światło. Wiązka krążyła w pierścieniu przez ponad 10 minut, a tym samym okrążyła go prawie dwa miliardy razy.
Elektrony w pierścieniu akumulacyjnym

09.04.2022
Kolejny krok milowy zespołu SOLARIS: w maju 2015 r. wiązka elektronów dotarła do pierwszej sekcji w pierścieniu akumulacyjnym.
Synchrotron przykryty płytami

09.04.2022
W marcu 2015 r. tunel synchrotronu został przykryty 180 betonowymi płytami. Każda płyta waży – w zależności od wielkości oraz betonu z jakiego została wykonana – od trzech do pięciu ton.
Wiązka elektronów dotarła do końca akceleratora liniowego

22.02.2018
W lutym 2015 r. fizykom z SOLARIS udało się przeprowadzić wiązkę elektronów przez cały akcelerator liniowy.