Podpisanie umowy na budowę synchrotronu

9 kwietnia 2010 r. minister nauki i szkolnictwa wyższego prof. dr hab. Barbara Kudrycka oraz rektor Uniwersytetu Jagiellońskiego prof. dr hab. Karol Musioł podpisali w Collegium Maius umowę na realizację projektu „Narodowe Centrum Promieniowania Elektromagnetycznego dla celów badawczych (etap I)". Projekt ten zakłada budowę synchrotronu SOLARIS.

Jest to niezwykła i bardzo ważna dla polskiej nauki i naszego regionu inwestycja, która rodzi szansę na nowe cenne badania w wielu dziedzinach nauki. W tej chwili polscy naukowcy interesujący się promieniowaniem synchrotronowym korzystają z ośrodków zagranicznych. Synchrotron w Krakowie jest wielką szansą dla Polski, dla regionu i dla Uniwersytetu Jagiellońskiego, który jest koordynatorem tego projektu.

Obiekt zostanie wybudowany na terenie Kampusu 600-lecia Odnowienia UJ. Jego powstanie umocni pozycję Krakowa na naukowej mapie Europy i przyczyni się do rozwoju współpracy międzynarodowej w zakresie badań i rozwoju.

Rozbudowa hali eksperymentalnej SOLARIS
Linia PHELIX - dostawa analizatora i detektora spinowego
Ruszyła rejestracja na spotkanie użytkowników SOLARIS
Pierwsze granty badawcze SOLARIS