Trwają dostawy części do synchrotronu SOLARIS

Coraz więcej części do montażu synchrotronu SOLARIS jest już w Krakowie. W połowie grudnia 2013 r. zgodnie z podpisanym kontraktem odebraliśmy jednostki przyspieszające liniaka. Zostały one przeniesione do specjalnie zbudowanego magazynu, w którym jest odpowiednia dla takiego sprzętu temperatura oraz wilgotność powietrza.

Cała operacja dostawy tego urządzenia była dość skomplikowana i wymagała zaangażowania dużej części zespołu SOLARIS, przygotowania odpowiedniego miejsca składowania, nadzoru nad wysyłką komponentów z Niemiec, a także szczególnej ostrożności podczas rozładunku, gdyż każda z trzech części waży ponad tonę – mówi Paweł Borowiec, który w SOLARIS jest odpowiedzialny za systemy wysokiej częstotliwości.

Montaż tych sekcji będzie możliwy dopiero w momencie zakończenia prac wewnątrz budynku oraz sfinalizowania dostaw pozostałych elementów liniaka.

Systematycznie zapełniają się także magazyny sprzętem niezbędnym do wytworzenia próżni w liniaku oraz w pierścieniu akumulacyjnym. Dodatkowo w magazynach znajdują się już części pomp dla liniaka, a wkrótce z firmy Trinos przyjadą komory próżniowe dla odcinków liniaka oraz dla linii transferowej. Prace te nadzoruje Jarosław Wiechecki, koordynator działu mechanicznego i systemów próżniowych w zespole SOLARIS.

Większość kontraktów na inne ważne części synchrotronu została już zawarta i w chwili obecnej jest w trakcie realizacji. Niektóre elementy zostały już zamówione, ale muszą jeszcze poczekać z dostawą do momentu, aż sfinalizują się prace wykończeniowe wewnątrz budynku.

Kiedy zakończą się dostawy wszystkich elementów, zespół inżynierów z SOLARIS czeka najważniejsze zadanie - montaż synchrotronu. Duże znaczenie podczas tych prac będzie miała współpraca ze szwedzkim ośrodkiem synchrotronowym MAX IV Laboratory (Lund), który od 2009 roku jest partnerem Centrum SOLARIS.