Przejdź do głównej treści

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Centrum SOLARIS

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Wirtualny spacer po Centrum SOLARIS

Grafika symbolizująca link do wirtualnego spaceru

Ruszyły prace instalacyjne w budynku SOLARIS

Ruszyły prace instalacyjne w budynku SOLARIS

Z początkiem maja 2014 r. zespół Centrum SOLARIS oficjalnie odebrał budynek od wykonawcy – firmy Łęgprzem. Jest to ważny moment, gdyż wraz z odbiorem zostały zintensyfikowane prace instalacyjne, a także dostawy części i urządzeń niezbędnych do montażu synchrotronu.

Jedną z kluczowych dostaw są zasilacze głównych elektromagnesów pierścienia akumulacyjnego, które zgodnie z kontraktem przyjechały do Krakowa z firmy Danfysik w połowie maja 2014 r. Elektromagnesy wytwarzają pole magnetyczne o żądanym rozkładzie i natężeniu, takie aby utrzymać wysokoenergetyczną wiązkę elektronów na pożądanej orbicie. Największy z pięciu zasilaczy ma moc 230 kW i wytwarza prąd stały o natężeniu 830 A, zachowując tę wartość z dokładnością do 0,01 A przez setki godzin nieustannego działania. Wysoka stabilność przy silnym prądzie stanowi wyróżniającą cechę zasilaczy używanych do elektromagnesów akceleratorów – tłumaczy Robert Nietubyć, specjalista ds. magnesów akceleratorowych w zespole SOLARIS.

Zasilacze dla synchrotronu SOLARIS zostały zaprojektowane i skonstruowane w ramach specjalnego projektu przygotowanego według wymagań wynikających z obliczonych własności wiązki elektronowej synchrotronu. Wytworzenie tych zasilaczy było szczególnie trudne i wymagało szerokiego zakresu testów w ciągu montażu w fabryce, w przyszłości będzie wymagało dalszych prób i pomiarów podczas uruchamiania synchrotronu. Pięć zasilaczy, z których każdy waży około tony zostało umieszczonych w specjalnym pomieszczeniu i podłączonych do instalacji wody chłodzącej zapewniającej przepływ około 100 litrów na minutę. Łączna grubość kabli jest podobna do grubości pnia 100 letniej sosny a ich długość jest około pięć razy większa od jej wysokości - zauważa Robert Nietubyć. Wkrótce rozpocznie się ich instalacja w układzie SOLARIS.

Równolegle do tunelu pierścienia akumulacyjnego przetransportowane zostały podpory betonowe, na których będą wsparte główne magnesy zakrzywiające. Na jeden magnes przypadać będą trzy takie podpory, które muszą utrzymać jego ciężar oraz zapewnić stabilność całej konstrukcji. W tunelu znajduje się więc 36 betonowych bloków, z których każdy waży ponad tonę. Każda z podpór musi teraz zostać odpowiednio spozycjonowana.

Zespół inżynierów z działu mechanicznego SOLARIS odebrał już od wykonawców stacje pompujące, które służą do wytworzenia próżni oraz piec próżniowy, w którym wygrzewane będą komory próżniowe pierścienia akumulacyjnego do temperatury ok. 200oC. Proces wygrzewania komór umożliwia uzyskanie ultra wysokiej próżni na poziomie 10-10 mBar.  

W ostatnich dniach dotarły do nas także modulatory wysokiej częstotliwości wraz z klistronami, których zadaniem będzie wytworzenie energii elektromagnetycznej potrzebnej do przyspieszania elektronów w liniaku. W magazynie czekają już także - gotowe do pierwszych pomiarów - urządzenia do stabilizacji temperatury struktur przyspieszających liniaka.

Tymczasem w zaprzyjaźnionym ośrodku synchrotronowym MAX-Lab w Szwecji Adriana Wawrzyniak, koordynator ds. utrzymania i rozwoju akceleratorów pracuje przy kondycjonowaniu działa elektronowego wysokiej częstotliwości. Kondycjonowanie polega na stopniowym wtłaczaniu coraz wyższej mocy elektromagnetycznej do wnęki rezonansowej w taki sposób, aby otrzymać wartości nominalne mocy i pola elektromagnetycznego przy jednoczesnym kontrolowaniu poziomu próżni. Można to traktować jako proces nauki działa pracy w określonych warunkach. Po zakończeniu tego procesu działo jest gotowe do operowania.

Wszystkie te działania przybliżają nas do finału, którym będzie uruchomienie synchrotronu SOLARIS.

Polecamy również
Festiwal Innowacji w Centrum SOLARIS
Festiwal Innowacji w Centrum SOLARIS
Wyjątkowe możliwości na linii ASTRA (SOLABS)
Wyjątkowe możliwości na linii ASTRA (SOLABS)
International conference on Free Electrons Laser Applications in Infrared and THz Studies of New States of Matter - TERFEL
International conference on Free Electrons Laser Applications in Infrared and THz Studies of New States of Matter - TERFEL
Grupa Wyszehradzka odwiedziła Centrum SOLARIS
Grupa Wyszehradzka odwiedziła Centrum SOLARIS